WIG 20 zakończył piątek na niewielkim plusie

ISB
26-09-2008, 17:59

W piątek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dominowały niewielkie wzrosty większości indeksów. Inwestorzy zignorowali tego dnia większość danych makroekonomicznych.

"Ostatni pełny tydzień września, nie poprawi wizerunku tego statystycznie najgorszego dla giełdy miesiąca w roku. W przekroju pięciu dni WIG zaliczył kosmetyczną zwyżkę o 0,26%, a indeks blue chipów zwyżkował o 0,98%" - poinformował analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Łukasz Janus. Zaznaczył, że wiadomości makroekonomiczne były w większości pomijane przez inwestorów.

Analityk DM BOŚ Benedykt Niemiec ocenił w komentarzu, że GPW udało się to, czego żaden inny rynek europejski (poza węgierskim BUX) nie był w stanie dokonać, czyli jeszcze przed południem wyjść na plus. Analityk zwrócił uwagę, że proces ten zachodził w warunkach szybko słabnącej złotówki, a to sugerowało inne niż krajowe źródła kapitału spływającego dziś na GPW.

"Po południu na drodze do dalszej zwyżki stanął szczyt z poniedziałku, dodatkową nerwowość wprowadziły również dane z USA rewidujące dość mocno w dół poziom PKB w II kwartale do 2,8 %. Końcówki sesji nie zdominowały jednak niedźwiedzie, ale wracające do gry byki" - ocenił analityk.

W piątek liderami wzrostów, wśród spółek z WIG 20, były Bioton (+4,26%) i BZ WBK (+4,35). Największe straty zanotowały akcje Polimex-Mostostal, które spadły o 3,41%. Wśród spółek szerokiego rynku zyskiwało 34% a 45% traciło.

W piątek indeks WIG 20 wzrósł o 0,44% do 2457,75 pkt, a WIG o 0,16% do 38 460,54 pkt. Obroty na rynku akcji przekroczyły 1,2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WIG 20 zakończył piątek na niewielkim plusie