WIG - analiza techniczna

opublikowano: 12-01-2001, 16:40

Zauważmy, że od czasu rozpoczęcia średnioterminowej fali spadkowej indeksu Wig tj. od marca ur. (B), wzrasta jego relatywna siła w stosunku do Wig20. Sytuacja taka świadczy o tym, że znacznie chętniej były w tym czasie grane spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji (wchodzące w skład Wigu a nie Wirru).

Indeks zbliża się od góry do pokonanej w grudniu linii trendu spadkowego BD. Ruch ten można byłoby uznać za typowy ruch powrotny gdyby nie niepokojący wzrost wolumenu obrotu. Taka sytuacja zmusza do refleksji i uważniejszego śledzenia notowań. Na obecnym poziomie cenowym przebiega kilka ważnych linii wsparcia:

1. 50% zniesienie Fibonacciego całej hossy od jesieni 1998 r.

2. 38,2% zniesienia Fibonacciego ostatniej, jesiennej fali wzrostowej

3. linia utworzona ze szczytów indeksu z lata 1999 r.

4. szczyt z początków listopada ubiegłego roku

5. linia trendu wzrostowego indeksu (E)

Silne poziomy wsparcia powinny przyczynić się do wyhamowania ostatniej fali spadkowej przynajmniej w krótkim terminie. Oscylatory wolumenowe sygnalizują skrajne wyprzedanie rynku, co powinno przynieść efekt w postaci aprecjacji notowań.

Krzysztof Borowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG - analiza techniczna