WIG_Energia z ponad 7-procentowym wzrostem

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 28-09-2020, 17:32

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wyraźne odbicie głównych indeksów.

WIG20 zyskał 3,84%, mWIG40 podbił o 2,1%, a sWIG80 wzrósł o 1,22%. Obroty na szerokim parkiecie wyniosły 1,1 mld PLN z czego 820 mln przypadło na WIG20. NCIndex zanotował wzrost o 2,25%. Najmocniejszym sub-indeksem był WIG-Energia ze wzrostem ponad 7%.

Już poranne zachowanie futures wskazywało na lepsze nastroje przed sesją w Europie. Parkiety w Azji rosły na bazie lepszego zachowania chińskich indeksów po danych makro z Państwa Środka. Skala zwyżki w Europie (1,5-2% na głównych parkietach) stanowić może jednak zaskoczenie po słabych nastrojach z ubiegłego tygodnia. Zbliżamy się jednak do końca września, co stanowić będzie również zamknięcie kwartału wraz z rozliczeniem efektywności zachowania funduszy wobec benchmarków. Warto wspomnieć, iż WIG20 ze zwyżką 3,84% był dziś wiceliderem wzrostu w Europie (za 4,6% zanotowanym w Luxemburgu, zaraz za Polską był węgierski BUX ze zwyżką 3,81%).

Lokalnie wsparciem dla WIG20 był sektor energetyczny, gdzie sub-indeks WIG-Energia zanotował 7,4% podbicia. Podwyższona zmienność na akcjach TPE, PGE czy ENE była pochodną kontynuacji ruchów z piątku (+12%) kiedy na rynku pojawiły się doniesienia o rządowych planach wygaszenia kopalń do 2049r. Ponownie ciekawie było na tzw. WIG-COVID, gdzie ponownie obserwowaliśmy podwyższone obroty na Mercatorze (-0,21%) czy Biomedzie Lublin (+3,5%). 46% zwyżkę zanotował producent testów z NC emitent Innogene, po komunikacie o zamówieniu z Indii.

Liderem obrotów był Play, jednak z uwagi na wezwanie zmiana na kursie była niewielka. Ponad 12% traciły akcje DataWalk po informacji o emisji akcji z pozbawieniem PP. Warto przypomnieć, iż do dzisiaj trwają zapisy (dla inwestorów detalicznych) w jednym z największych IPO na krajowym parkiecie – Allegro.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja przynosi sporą korektę ostatniej słabości WIG20 – w praktyce jednak aby układ techniczny uległ zmianie główny indeks musi zmierzyć się z oporem na 1770 pkt.
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane