WIG łatwo poradził sobie z barierą 30 tys. pkt

Artur Szymański
21-12-2005, 00:00

Kolejny dzień tygodnia, kolejne rekordy indeksów. WIG20 i MIDWIG ustanowiły historyczne maksima po raz drugi z kolei, WIG już po raz trzeci, tym razem bez problemu poradził sobie z barierą 35 tys. pkt. Wczoraj jednak obroty nie były skutkiem transakcji dużymi pakietami akcji, nieco sztucznie podnoszących wartość handlu. Tym razem wzrosty napędzał zdrowy popyt na akcje największych spółek. To dobra wróżba na koniec roku. Nic nie wskazuje na to, by fundusze miały zacząć realizować zyski jeszcze przed sylwestrem.

Wtorkowy wzrost niektórych może dziwić. Przed otwarciem sesji jeden z maklerów DM BZ WBK w wypowiedzi dla agencji ISB stwierdził, że spodziewa się spadków, bo nie widzi popytu na akcje dużych spółek. Twierdził, w najbliższych dniach WIG20 może spaść o 50-60 pkt, jednak na koniec roku powinien powrócić do 2600 pkt. Nie była to jedyna taka prognoza, więc pierwsze minuty wtorkowych notowań rzeczywiście przyniosły spadek. Jednak już po kilkudziesięciu minutach WIG20 pokonał bez trudu czwartkowy szczyt 2620 pkt, po czym wspiął się ponad 35 pkt wyżej. Na koniec handlu indeks był wart 2642,61 pkt, czyli 1,44 proc. więcej niż dzień wcześniej. Obroty akcjami spółek z WIG20 wyniosły 875 mln zł. Na całym rynku wartość handlu wyniosła 1,1 mld zł.

Największym wzięciem cieszyły się walory PKO BP (161 mln zł), PKN Orlen (155 mln zł) i Telekomunikacji Polskiej (131 mln zł). Najmocniej podrożały mniejsze banki, z BZ WBK i Bankiem BPH na czele, które zanotowały ponad 3-procentowy wzrosty. Żadna ze spółek nie opublikowała komunikatu, który by usprawiedliwiał wysokie zwyżki kursów lub gigantyczny popyt na akcje. Koniec roku rządzi się jednak swoimi prawami, funduszom do szczęścia wystarczy, że giganci nie publikują złych nowin.

Po odwieszeniu notowań umiarkowanie podrożały akcje Netii. Przed ogłoszeniem wezwania przez Novator Telecom Poland II, akcje Netii kosztowały 5,70 zł. Wzywający oferuje 6,15 zł za walor. We wtorek papiery podrożały jednak tylko o 5 groszy. Deutsche Bank obniżył rekomendację dla operatora z „trzymaj” do „sprzedaj”, jednocześnie podnosząc cenę docelową do 4,85 zł, czyli o 20 groszy. Zdaniem analityków DB, szanse na kolejne wezwanie Novatora są bardzo małe, podczas gdy ryzyko spadku sięga 15 proc.

Gwiazdą w gronie małych spółek został Remak, którego papiery podrożały o 23,2 proc. Spółka spodziewa się dwóch kolejnych kontraktów publicznych na 64 i 117 mln zł. To rekordowe umowy w historii przedsiębiorstwa. W akcjonariacie ujawnił się drugi inwestor finansowy, OFE Generali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG łatwo poradził sobie z barierą 30 tys. pkt