WIG najwyżej od 2 lat; WIG20 od 3 miesięcy

  • PAP
opublikowano: 29-04-2021, 19:34

Czwartek przyniósł kontynuację zapoczątkowanej przed tygodniem fali wzrostowej, która doprowadziła do zmiany trendu na GPW. WIG, po wzroście o 0,96 proc., zakończył sesję na poziomie 61.043,33 pkt., najwyższym od 2 lat. WIG20 zyskał 1,04 proc., kończąc notowania na 2.050,69 pkt., najwyższym poziomie od 3 miesięcy.

fot. ARC
fot. ARC

Wieloletnie maksima ustanowiły indeksy mWIG40 i sWIG80. Zdaniem analityka DM BOŚ Konrada Ryczko, czynnikiem ryzyka jest zakończenie sesji przez WIG20 znacznie poniżej sesyjnego maksimum.

"Mieliśmy bardzo ciekawą sesję, z próbą kontynuacji zapoczątkowanego w środę wybicia w górę z trendu bocznego. Zarówno kontrakty na WIG20, jak i sam indeks otworzyły się z luką hossy i na początku sesji indeks kontynuował wzrosty. Sięgnęliśmy na WIG20 poziomów 2.080 pkt. i było blisko przełamania maksimum z początku roku. To, że zakończyliśmy sesję istotnie poniżej maksimum osiągniętego w ciągu dnia, jest pewnym czynnikiem ryzyka. W kontekście jutrzejszej sesji wiele zależy od tego, jak zakończą się notowania w USA. Bo kiedy my kończyliśmy sesję, to sytuacja za granicą nie była zbyt sprzyjająca. DAX przyspieszył spadki, a rynki w USA oddały początkowe wzrosty" - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

WIG20, po otwarciu ok. 10 pkt. powyżej poprzedniego zamknięcia, po 10:00 wszedł w trwający ponad 2 godziny trend wzrostowy, dochodząc do poziomu 2.082 pkt. Rozpoczęte z tego poziomu spadki zabrały indeksowi ponad 30 pkt. Na zamknięciu sesji WIG20 zyskał 1,04 proc. w stosunku do środy i zanotował 2.050,69 pkt. Indeks WIG, po wzroście o 0,96 proc., zakończył sesję na poziomie 61.043,33 pkt. WIG zanotował najwyższą wartość od 2 lat, a WIG20 znalazł się na najwyższym poziomie od 3 miesięcy. Od maksimum z połowy stycznia indeks dzielą 24 punkty.

Na wartości zyskały także indeksy spółek o mniejszej kapitalizacji: mWIG40 wzrósł 1,03 proc. do 4.511,74 pkt., najwyższego poziomu od czerwca 2018 roku, a sWIG80, po zwyżce o 0,87 proc. do 19.655,38 pkt., poprawił 13-letni rekord.

"Na pewno uwagę zwraca zachowanie kursów banków po orzeczeniu TSUE w sprawie kredytów frankowych. Sądząc po zmianach notowań, to rynek obawiał się, że to orzeczenie będzie dla sektora jednoznacznie negatywne. Przed decyzją notowania Banku Millennium zniżkowały ok. 3 proc., a na zamknięciu były już 4,1 proc. na plusie. Inwestorzy zinterpretowali zatem orzeczenie jako bardziej sprzyjające bankom" - powiedział Ryczko.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który wydał w czwartek wyrok dotyczący kredytów we frankach szwajcarskich, uznał że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie kredytowej podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Indeks WIG-Banki zyskał ponad 4 proc. i znalazł się najwyżej od ponad roku.

Notowania banków wspierają także kolejne publikacje raportów za I kwartał. W czwartek przed sesję mBank poinformował, że osiągnął w tym okresie 317,1 mln zł zysku netto, przekraczając szacunki analityków o 34 proc. Natomiast Bank Handlowy zarobił 394,9 mln zł o 10 proc. więcej niż zakładał konsensus.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Notowania mBanku wzrosły o 5,5 proc. do 232 zł, a akcje Handlowego kosztowały tyle samo co w środę - 41,4 zł.

Najwyższe kursy od 52 tygodni zanotowały w czwartek trzy banki z WIG20 - PKO BP (35,54 zł, +6,1 proc.), Pekao (81,14 zł, +1,8 proc.) i Santander BP (226,2 zł, +5,2 proc.). Roczne maksimum ustanowiły także notowania Alior Banku i ING BSK.

Notowania reprezentującej w sporach z bankami kredytobiorców frankowych kancelarii Votum spadły o 9,5 proc. do 18,2 zł.

Dobrą passę kontynuuje energetyka - indeks branżowy zyskał niemal 4 proc., ustępując pod względem skali wzrostu jedynie bankom. WIG-Energia znajduje się na najwyższym poziomie od trzech lat. Inwestorzy w dalszym ciągu dyskontują wydzielenie z branży energetycznej aktywów węglowych.

W czwartek najwyższe kursy od 52 tygodni zanotowały PGE, Tauron i Enea. Akcje pierwszej z firm zyskały 6,2 proc., kończąc sesję na 10,12 zł. PGE było liderem wzrostów w WIG20, a notowania przekroczyły poziom 10 zł, po raz pierwszy od 2 lat.

Kolejną spółką z WIG20, która zanotowała najwyższy kurs od 52 tygodni, było LPP. Notowania poszły w górę o 3,1 proc. do 9.670 zł. Przed sesją spółka podała wyniki za ostatni kwartał roku obrotowego zakończonego w styczniu, informując o wyższym zysku operacyjnym niż wcześniej szacowała (80 mln zł vs 35 mln zł). LPP zadeklarowało także wypłatę dywidendy w tym roku.

Obroty na GPW wyniosły niemal 1,6 mld zł, z czego 1,25 mld zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach PKO BP (196 mln zł), Dino Polska (126,5 mln zł), PZU (120 mln zł), PGE (117 mln zł) i Pekao (105 mln zł).

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX spadał o ok. 1 proc., a S&P 500 i Nasdaq Composite znajdowały się w pobliżu poprzedniego zamknięcia.

Z 15 indeksów sektorowych 7 zakończyło sesję na plusie. Wśród liderów wzrostów, obok banków i energetyki, znalazły się indeksy WIG-Odzież (+2,4 proc.) i WIG-Media (+1,8 proc.). Najmocniej na wartości straciły indeksy WIG-Leki (-3,3 proc.) i WIG-Górnictwo (-2,2 proc.).

Wśród spółek z indeksu mWIG40 wzrostom przewodziły banki (Alior, mBank i Bank Millennium). Ponad 4 proc. zyskały także notowania Famuru i Benefitu. Kolejne historyczne maksimum ustanowiły Kęty, po wzroście o 1,5 proc. do 621 zł.

W sWIG80 najwięcej zyskały notowania Asbisu. Kurs akcji poszedł w górę 12,37 proc. do najwyższego w historii poziomu 19,26 zł. Wieloletnie maksimum ustanowiły notowania Decory (+4,3 proc.; 41,60 zł), dobrą passę kontynuował także Wielton, poprawiając 52-tygodniowe maksimum (+3,9 proc.; 10,80 zł)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane