WIG pokonał szczyt z marca

MBL, KMK, KZ
opublikowano: 17-08-2012, 00:00

WYKRES DNIA

Najstarszy indeks warszawskiej giełdy wreszcie wspiął się powyżej tegorocznego szczytu z marca, który wynosił 42281 pkt. Na wczorajszej sesji wynik ten poprawiono o 125 pkt. Od dołka z 5 czerwca WIG urósł o 15,7 proc. Tymczasem WIG20 wciąż nie pokonał szczytu z lutego, czyli 2390,27 pkt. W znacznej mierze tłumaczy to fakt, że wskaźnik ten, w odróżnieniu od indeksu szerokiego rynku, nie uwzględnia dywidend.

O tym, że to tylko kwestia czasu, przekonani są maklerzy.

— Myślę, że polski rynek nadal ma potencjał wzrostu. Nasza gospodarka zyskała w oczach inwestorów, co było wcześniej widać na długu i kursie złotego. Inwestorzy zagrali trochę pod prąd. Nastąpił pewien przesyt złych informacji, takich jak kiepskie dane makro. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jest źle, mimo to kupują akcje. To odreagowanie, które musiało nastąpić — mówi Mirosław Saj, makler BM DnB Nord. Specjalista podkreśla, że nie jest to szalony pęd inwestorów do zawierania ryzykownych transakcji. — Gracze wybierają rynki, których gospodarki trzymają się dobrze w trudnych czasach. Czyli właśnie Polskę. Ponadto kupują akcje spółek z dobrymi fundamentami i takie, które można uznać za defensywne. Mam na myśli TP, PGE czy walory banków. Gdyby nie wszechobecna dekoniunktura można by stwierdzić, że mamy do czynienia z pierwszymi oznakami hossy — mówi Mirosław Saj.

Roland Paszkiewicz , analityk CDM Pekao, też jest optymistą.

— To wybicie może przekonać tych, którzy w ostatnim czasie podjęli błędne decyzje. Teraz ruch należy do nich — mówi ekspert CDM Pekao. Analityk zachowawczo ostrzega jednak, że wybicie może okazać się fałszywe. — Wybicie indeksu WIG ponad szczyt z lutego może być fałszywe. We wrześniu pojawią się wiadomości, które zadecydują o kierunku w którym podążą giełdy w nadchodzących miesiącach — dodaje Roland Paszkiewicz.

18% Jeszcze tyle brakuje do tego, by WIG wrócił do poziomu sprzed załamania rynku z sierpnia 2011 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL, KMK, KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu