WIG Telekom znów spada

Tomasz Furman
16-10-2001, 00:00

WIG Telekom przez większość październikowych sesji zyskiwał na wartości. Wczoraj na otwarciu był już liderem przecen. Stracił 2,4 proc., do czego przyczyniły się zresztą wszystkie trzy spółki wchodzące w jego skład. Trudno jednak oczekiwać stabilnych notowań, skoro kursy telekomów od dłuższego czasu reagują na zmiany zachodzące na rynku dużo bardziej gwałtownie niż przedsiębiorstwa z innych branż.

Decydujący wpływ na indeks ma wycena papierów TP SA. Na zamknięciu piątkowej sesji ich udział we wskaźniku wyniósł ponad 72 proc. Jeżeli do tego dodać, że walory narodowego operatora w ubiegłym tygodniu były zdecydowanie silniejsze niż rynek, to trudno dziwić się gwałtownym zwyżkom subindeksu. Wczoraj nastąpiła jednak przecena, co może być efektem realizacji zysków. Negatywny wpływ na notowania TP SA mają zapewne również spadki wyceny France Telecom.

Zdecydowanie największe wahania cen towarzyszą akcjom Netii. Papiery spółki już od dłuższego czasu są postrzegane przez analityków jako wysoce spekulacyjne, co oznacza, że prognozowanie zmian kursu jest niezmiernie trudne. Podobnie było wczoraj. O ile na otwarciu spółka dość dużo traciła na wartości, o tyle w ciągu sesji już zyskiwała nawet kilkanaście procent. Zmiany wartości jej akcji nie mają jednak większego wpływu na subindeks. Około 1,5-proc. udział we wskaźniku nie może istotnie wpływać na postrzeganie branży, przynajmniej w kontekście zmian, jakie odnotowuje WIG Telekomunikacja. Dużo większe znaczenie odgrywa cena Elektrimu. Po finalizacji rozmów z Vivendi kurs spółki jest jednak zdecydowanie bardziej stabilny niż jeszcze kilka tygodni temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG Telekom znów spada