WIG20: Boryszew zamiast Softbanku?

Przemek Barankiewicz
02-02-2006, 00:00

Załamanie kursów na ostatniej sesji stycznia mocno namieszało w rankingu indeksu WIG20, na podstawie którego giełda przeprowadzi roczną rewizję indeksu blue chipów. Prawdopodobnie ucierpi na tym Softbank, a skorzysta — po raz pierwszy w historii, zasilając WIG20 — kontrolowany przez Romana Karkosika Boryszew.

Prawdopodobnie, bo różnice między spółkami na 24-26 pozycji rankingu są tak małe, że zmienić je może każda modyfikacja zestawienia przez komitet indeksowy (na przykład uwzględnienie w rankingu notorycznie pomijanego Elektrimu). Inwestorzy nie powinni więc być zdziwieni, jeśli rewizja nie przyniesie żadnej zmiany lub zamiast Softbanku z indeksu wypadnie Orbis.

Softbank to kolejna po Comarchu i Computerlandzie spółka IT, która może opuścić WIG20. Zapewne nie doszłoby do tego, gdyby nie wyprzedaż na ostatniej sesji stycznia. Kurs potencjalnego spadkowicza stracił na niej aż 4,5 proc., a bezpośrednich rywali korekta ominęła. Od początku roku dużo lepiej od Softbanku zachowują się spółki z grupy Romana Karkosika, co przekłada się na ich pozycję w rankingu. Możliwe, że już za trzy miesiące do Boryszewa dołączy Alchemia. Gdyby akcje jej nowej emisji były w obrocie, Alchemia w obecnym zestawieniu byłaby nie tylko przed Boryszewem, ale także Kętami i węgierskim MOL.

Nie dojdzie natomiast do roszad w sektorze bankowym. BRE Bank nie pozwolił wyprzeć się z indeksu przez ING BSK, co sygnalizowaliśmy trzy tygodnie temu. Notowaniom spółki Sławomira Lachowskiego pomogła optymistyczna rekomendacja biura CA IB, która w styczniu pociągnęła wycenę przy wysokich obrotach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20: Boryszew zamiast Softbanku?