WIG20 dotarł w pobliże tegorocznego szczytu

Artur Szymański
02-12-2004, 00:00

Pierwszy dzień grudnia przyniósł wzrost indeksu największych spółek do poziomu 1860,88 pkt, co oznacza dzienny skok o 1,09 proc. Zasadniczo oznacza to wybicie górą z konsolidacji po ustanowieniu przez WIG szczytu 2 listopada, i koniec korekty.

Martwi jednak to, że środowy sukces nie miał wielu ojców. Uwaga inwestorów skupiła się na jednej spółce — PKN Orlen. Szarpanie rynku za pomocą papierów jednego emitenta raczej nie ma szans przerodzić się w trwały mocny trend. Zdecydowana większość spółek ociągała się ze wzrostem, a to każe zachować daleko posuniętą ostrożność. WIG zyskał 0,8 proc., a MIDWIG — tylko 0,5 proc.

Początek środowych notowań nie zapowiadał rajdu do góry w końcówce. WIG20 skorygował bowiem w dół wyskok z wtorkowego zamknięcia. Inwestorzy nie dali się złapać na przynętę pozorów uporania się z oporem 1840 pkt. Optymiści nie dawali jednak za wygraną i w efekcie przez większą część dnia indeksy tkwiły w nudnej konsolidacji w pobliżu tej bariery. Wreszcie w ostatniej godzinie sesji przeszli do zdecydowanego działania, windując WIG20 o 20 pkt. Tym samym znalazł się on zaledwie 8,8 pkt poniżej tegorocznego maksimum z 13 kwietnia. By go wyrównać, wystarczy wzrost o 0,47 proc.

Na pierwszy rzut oka środowy wzrost potwierdzają obroty. Pozory jednak mylą. Wartość handlu spółkami z portfela WIG20 wyniosła około 550 mln zł. Tyle tylko, że ponad 200 mln zł zapewniła poranna umówiona wymiana papierów GTC. Kolejne 150 mln zł to zasługa wspomnianego PKN Orlen. Reszta gigantów rynku nie cieszyła się już aż tak dużym wzięciem. Trzecia w kolejce Telekomunikacja Polska dorzuciła zaledwie 76 mln zł, a jej notowania nie uległy zmianie.

Na fixingu barierę 25 zł pokonał kurs PKO BP, choć przez większą część dnia walory banku nieznacznie taniały. Na podciągnięcie indeksów na zamknięciu złożyły się mniejsze spółki z WIG20: BZ WBK, Świecie, Dębica czy BRE Bank. Zauważyć należy, że skok ich notowań odbył się przy wręcz żenująco niskim obrocie, co wyraźnie wskazuje na spekulacyjny charakter tego wzrostu. Spokojnie zachowały się Netia i KGHM.

Na szerokim rynku dobrą atmosferę gracze wykorzystali do podbicia kursów Ampli i Garbarni, ostatnich ulubieńców spekulantów. Prawie o 8 proc. wzrósł kurs Koelnera, osładzając nieco gorzkawą pigułkę kiepskiego wtorkowego debiutu. Dobrą passę kontynuował też Atlantis, choć już bez takich fajerwerków jak 20-proc. zwyżka na poprzedniej sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 dotarł w pobliże tegorocznego szczytu