WIG20 doznał najmniejszego uszczerbku

ASZ
opublikowano: 16-11-2007, 11:12

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła sporą dawkę emocji, bo nie brakowało gwałtownych zmian akcji. W przypadku indeksu mWIG40 można mówić o popadaniu inwestorów ze skrajności w skrajność.

WIG20 kilkukrotnie zmieniał kierunek, by ostatecznie zakończyć dzień minimalnie niżej niż go rozpoczął. Day traderzy grający na kontraktach terminowych opartych na indeksie blue chipów mieli więc szerokie pole do popisu mogąc zarabiać na przemian zarówno na spadkach jak i na wzrostach.

Natomiast sWIG80 i mWIG40 tylko raz zmieniły kierunek, ale za to jak. Szczególnie widowiskowo tendencję zmienił indeks koniunktury spółek średniej wielkości. Do południa tracił na wartości 3,9 proc. Znalazł dno na poziomie 3774,29 pkt, po czym odbił się jak z trampoliny by ostatecznie finiszować na 1-proc. plusie, aż 193 pkt powyżej dziennego minimum. Imponujące.

Niemniej, w perspektywie całego tygodnia sytuacja nie wygląda zbyt różowo. Mimo odbicia, od poprzedniego piątku mWIG40 stracił na wartości 6,8 proc. Gorzej wypadł sWIG80 z 8,2-proc. stratą, lepiej natomiast WIG20, który zniżkował tylko o 3,1 proc. Indeks gigantów zakończył piątkową sesję 0,06-proc. spadkiem, choć była szansa na zwyżkę.

Starania byków zniweczyło jednak zachowanie inwestorów na giełdzie amerykańskiej, gdzie Dow Jones szybko oddał początkową zwyżkę. Amerykanie mają powody do zmartwień. Piątkowe dane okazały się niższe od oczekiwań, co potwierdza czarne wizje noblisty Josepha Stiglitza, byłego głównego ekonomisty Banku Światowego. Stwierdził on, że rośnie ryzyko recesji w USA.

Zdaje się to potwierdzać 0,5-proc. spadek produkcji przemysłowej, choć prognozy analityków mówiły o wzroście rzędu 0,1 proc. Oczekiwano też 82-proc. wykorzystania mocy produkcyjnych, tymczasem odsetek wyniósł 81,7. Zdecydowanie mniej niż oczekiwano napłynęło zagranicznych kapitałów. We wrześniu inwestorzy nabyli amerykańskie aktywa tylko za 26,4 mld USD, a oczekiwano wzrostu o 71,5 mld USD.

W mijającym tygodniu najkorzystniejsze wrażenie wśród największych firm z GPW zrobiły spółki paliwowe. Akcje PKN Orlen zdrożały o 2,4 proc. odreagowując częściowo 12,9-proc. bolesny spadek z tygodnia 5-9 listopada. Na razie jednak to tylko odbicie.

Walory Lotosu zdrożały o 3,8 proc. Mniejszy konkurent z Wybrzeża podrożał nieco mocniej, mimo że skala przeceny w początku miesiąca była skromniejsza (-7,8 proc.) niż PKN Orlen. Akcjonariusze Lotosu mieli powody do zadowolenia po wynikach lepszych od oczekiwań analityków i podniesieniu prognoz na 2007 r.

Na przeciwnym biegunie znalazły się akcje spółek budowlanych i deweloperów. Polnord w tym tygodniu stracił kolejne 15,3 proc. wartości. Dopiero w piątek po południu akcjonariusze doczekali się mizernego odbicia. Bilans pięciu dni jest jednak wybitnie niekorzystny, zwłaszcza w świetle poprzedniego tygodnia, gdy akcje staniały o 14,9 proc.

Portfele posiadaczy akcji Polimexu-Mostostalu stopniały o 12,3 proc. Największa spółka budowlana notowana na GPW walnie przyczyniła się do 6,2-proc. spadku indeksu branżowego WIG-Budownictwo (ma w nim 28-proc. udział). Notowania Polimexu lecą na łeb na szyję od prawie czterech tygodni. W tym czasie kurs cofnął się łącznie o 36 proc.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Polecane