WIG20 idzie w górę, ale kuleją obroty

(Artur Szymański)
opublikowano: 31-01-2005, 11:40

Zgodnie z oczekiwaniami, indeksy GPW rosną na początku poniedziałkowej sesji. Dobre humory podtrzymują giełdy zachodnioeuropejskie, których wskaźniki zyskują po około 1 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami, indeksy GPW rosną na początku poniedziałkowej sesji. Dobre humory podtrzymują giełdy zachodnioeuropejskie, których wskaźniki zyskują po około 1 proc.

U nas wzrost jest skromniejszy, a towarzyszą mu niewielkie obroty. Indeks największych spółek pnie się w górę, ale tak jakby bez przekonania. Utrzymuje się niepewność czy to tylko ciąg dalszy korekcyjnego odbicia od lokalnego dołka z 21 stycznia czy też powrót do trendu wzrostowego.

Baza na kontraktach od kilku już dni utrzymuje się blisko zera. Mimo więc wzrostu nie można mówić o optymizmie wśród inwestorów. To kamyczek do ogródka byków, ponieważ brak nadmiernego optymizmu jest odczytywany zwykle na korzyść wzrostów. Wiele będzie zależeć od zachowania w kolejnych dniach rynków zachodnich.

Tam na razie jest dobrze, po spadku cen ropy i względnie spokojnych wyborach w Iraku, nastroje po obu stronach Atlantyku są prowzrostowe. Kupujący akcje na giełdach w Europie Zachodniej mają sporą przewagę, czego przejawem są około 1-proc. wzrosty.

Za wzrost WIG20 odpowiadają jak na razie mniejsze jego komponenty ze Świeciem i Softbankiem na czele. Z banków najlepiej wypada BPH, a z największych spółek – KGHM. Na piątkowych poziomach cenowych handluje się walorami PKO BP, Pekao SA i PKN Orlen. Kosmetyczną stratę kursu notuje TP. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane