WIG20 idzie w górę, ale to nic nie zmienia

Robert Kurowski
opublikowano: 08-04-2008, 00:00

Dobra koniunktura z poprzedniego tygodnia utrzymała się również podczas sesji poniedziałkowej. Do zwyżki indeksów przyczynia się poprawa koniunktury na świecie oraz czynniki techniczne, m.in. utrzymanie się WIG20 ponad 3000 pkt. Jeśli dodać do tego że GPW była ostatnio jedną z najmocniejszych w regionie oraz umocnił się złoty, to można stwierdzić, że były przesłanki do krótkoterminowego wzrostu cen.

Blisko procentowa zwyżka WIG20 na otwarciu sesji była kontynuowana do godzin popołudniowych. Indeks wzrósł maksymalnie o 1,66 proc., przy czym aktywność inwestorów przy konsolidującym się rynku: mierzona obrotami, utrzymywała się na poziomie zbliżonym do poprzednich sesji. Indeks wspierały: PKN Orlen (+0,62 proc. na zamknięciu), KGHM (+2,90 proc.) oraz banki — Pekao (+2,41 proc.) i PKO BP (+2,06 proc.).

Sądząc po osłabieniu tendencji w ostatniej godzinie handlu, czyli po szybkim powrocie WIG20 do wartości z otwarcia, dość niskie obroty są nadal główną przeszkodą do zdecydowanego wybicia i ataku na średnioterminowy opór (3150 pkt). Ponadto na rynku była wyraźna dysproporcja pomiędzy zachowaniem WIG i WIG20 a indeksami małych i średnich spółek, które z trudem poprawiły piątkowe osiągnięcia. Na rynku oprócz silnie rosnącego kursu Inwest Consulting (+11,82 proc., ustalenie prawa poboru) wyróżniały się papiery Monnari (+5,93 proc.). Spółka podała, że jej przychody w marcu wzrosły o 74 proc., a w ujęciu kwartalnym zostały podwojone w stosunku do roku 2007. Firma zamierza także rozwijać działalność dzięki otwarciu kolejnych 80 salonów w tym roku. Po 20 proc. straciły na wartości Drop i Mewa. O 7 proc. spadła wycena Suwarów po informacjach „PB” o wyjściu z tej spółki funduszy Midas i Krezus.

Na zamknięciu tendencje wzrostowe osłabły, co wcześniej sygnalizował rynek terminowy. WIG20 zjechał poniżej otwarcia. Ostatecznie zyskał tylko 0,66 proc. Obroty na rynku akcji wyniosły ogółem 1,1 mld zł.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 idzie w górę, ale to nic nie zmienia