WIG20 już w komplecie

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 05-10-2009, 06:42

Podczas piątkowej sesji inwestorzy grali tylko do jednej bramki. Już rozpoczęcie było niezbyt udane, bo WIG20 tracił 3  proc. Nie było to jednak nadzwyczajne zachowanie, ponieważ po pierwsze przecenę uzasadniały istotne spadki poprzedniego dnia w Stanach, a po drugie w czwartek mogliśmy obserwować dziwne wyciąganie indeksu na fiksingu. Oba czynniki wpłynęły na takie, a nie inne rozpoczęcie.

Ciekawiej wyglądała sytuacja na wyłączonym na piątkową sesję z WIG20 banku PKO BP. Jako jedyna duża spółka notował on wzrosty i zakończył dzień aż 2,5 proc. zwyżką. Wszystkie inne walory z piątkowego WIG19 taniały i to znacznie. Sytuację pogorszyły jeszcze popołudniowe dane makro z amerykańskiego rynku pracy, które wpisały się w ogólną tendencję danych gorszych od prognoz. Prawdę mówiąc trudno było w nich dostrzec cokolwiek optymistycznego. Stopa bezrobocia w USA wzrosła, średnia długość tygodnia pracy spadła, średnie zarobki spadły, a liczba zwolnień w sektorze pozarolniczym była aż o 50 proc. wyższa niż oczekiwania.

WIG20 spadał już ponad 4 proc. i byki próbowały się jeszcze bronić w okolicy 2160 pkt., ale w końcówce pojawiła sie kolejna fala wyprzedaży i WIG(prawie)20 stracił aż 5 proc. Przecena w największym stopniu dotknęła AGORĘ i CEZ, które straciły ponad 10 proc., ale łącznie aż połowa największych spółek staniała o ponad 5 proc.

Piątkowa sesja to duże obroty, duże spadki i duży znak zapytania co dalej. Z jednej strony sygnały fundamentalne z USA każą sprzedawać, a na wykresach pojawiły się sygnały technicznie sugerujące możliwość kontynuacji spadkowej tendencji, ale z drugiej zejście do 2160 pkt. było naturalną konsekwencją wyłamania indeksu poniżej 2200 pkt. już kilka dni temu. Na razie spadek poniżej bariery 2160 pkt. jest za mały by z pewnością oczekiwać dalszej przeceny. Do tego potrzeba jeszcze jednego dnia spadków, ale dziś mamy duże szanse rozpocząć dzień na plusach w ramach odreagowania piątkowej przeceny, która była  największa od 22 czerwca. Zakończenie tygodnia w USA też nie powinno temu przeszkadzać, bo byki wyciągnęły indeksy w Stanach niemal do poziomów neutralnych.  Gdyby po zielonym otwarciu popytowi udało się sztuka utrzymania tych plusów to korektę całej fali 7 miesięcznych wzrostów będzie można jeszcze odłożyć w czasie. Jeżeli natomiast się to nie uda i publikowany dziś w samej końcówce dnia indeks ISM-usługi będzie gorszy od oczekiwań, a wszystko wskazuje na to że takie rozczarowanie trzeba zakładać, to realne stanie się testowanie 2100 pkt. i coraz silniej indeks będzie przyciągany do okolic okrągłych 2000 pkt.

Warto dziś również zwrócić uwagę na PKO BP. Bank będzie już z powrotem w WIG20, ale istotniejsze czy nadal zainteresowanie jego akcjami będzie równie duże i czy powtórzy on  ostatnie zachowanie będące totalną przeciwnością całego rynku. W kontekście ostatnich wydarzeń wydaje się to bardzo prawdopodobne.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane