WIG20 lekko wzrósł, mWIG40 z nowym rekordem

  • PAP
opublikowano: 02-11-2021, 19:30

Na wtorkowej sesji w WIG20 mocno traciły m.in. JSW, Asseco i LPP, jednak ostatecznie indeks zdołał po raz kolejny obronić poziom 2.400 pkt. Przeważyły wzrosty sektora paliwowego, a także rosnących szóstą sesję z rzędu banków. Analitycy zwracają uwagę, że mocny sektor bankowy pomógł mWIG40 wyznaczyć na zamknięciu historyczny rekord notowań.

"Mieliśmy sesję o sporej zmienności na poszczególnych spółkach, ale w zasadzie rynek pozostał w konsolidacji. Jak pokazał poranek zbyt optymistyczne nastroje są gaszone dość silną podażą. Głównie za sprawą dużej siły sektora bankowego WIG20 udaje się obrona poziomu 2.400 pkt." - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki.

WIG20 od otwarcia wtorkowej sesji zmagał się ze wsparciem na poziomie 2.400 pkt. i kilkukrotnie znajdował się pod kreską. Szczyt notowań wyznaczył w południe notując 2.420 pkt., po czym szybko zanurkował do 2.385 pkt. Ostatecznie indeks wzrósł o 0,1 proc. do 2.407,53 pkt.

"Wydaje mi się, że w średnim terminie szanse na podejście indeksu pod 2.500 pkt. oczywiście są, natomiast z jego pokonaniem rynek raczej sobie w tym roku nie poradzi, przy tak dużym rozwarstwieniu. Mam tu na myśli duże różnice w zachowaniu spółek. We wtorek w porywach po 8 proc. spadały spółki z sektora górniczego, za to niektóre banki rosły po 5 proc." - powiedział Czarnecki.

"To właśnie banki, które mają sporą reprezentację w mWIG40 pomogły indeksowi wyznaczyć historyczny szczyt na zamknięciu" - zauważył.

mWIG40 wzrósł we wtorek o 0,74 proc. do 5.747,21 pkt. i pokonał poprzedni rekord notowań z czerwca 2008 r. Indeks zwyżkował trzecią sesję z rzędu.

W przeddzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej ponownie motorem wzrostów były banki: Handlowy poszedł w górę o 7,1 proc., Alior o 5,6 proc., a ING i Millennium po ok. 3 proc.

Mocniej zwyżkował tylko Eurocash - o 9,5 proc., który po serii spadków odbił od poziomu 10 zł, czyli 12-letniego minimum.

WIG poszedł w górę o 0,25 proc. do 73.770,02 pkt., a sWIG80 zyskał 0,1 proc. do 21.339,16 pkt.

Na zamknięciu rosła nieco więcej niż połowa europejskich giełd, a jednym z najmocniejszych indeksów był DAX, zwyżkujący o blisko 1 proc. W USA indeksy zwyżkowały między 0,2 a 0,4 proc.

Obroty na GPW wyniosły 1,649 mln zł, z czego 1,291 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na walorach PKO BP (180 mln zł) oraz Allegro (171 mln zł).

W ujęciu sektorowym rosło 8 z 15 indeksów, w tym najmocniej paliwa - o 2,1 proc. Chemia i leki zwyżkowały po ok. 1,6 proc.

Banki zwyżkowały szóstą sesję z rzędu, tym razem o 1,2 proc., i po raz kolejny poprawiły historyczny szczyt.

Z kolei o 3,4 proc. spadły spółki górnicze. Budownictwo poszło w dół o 3,1 proc., a o 2,6 proc. informatyka.

W gronie największych spółek przez całą sesję mocne pozostawały spółki paliwowe, które odbiły po trwających od połowy października korektach. Kurs akcji Lotosu wzrósł o 4,07 proc., a PKN o 1,72 proc. Zwyżka Lotosu była jednocześnie największą spośród spółek z WIG20.

Przez całą sesję mocne były akcje PZU, które ostatecznie zamknęły się na 2,13-proc. plusie zbliżając się do szczytów z września br.

Na uwagę zasługują również wtorkowe notowania największego pod względem kapitalizacji banku, czyli PKO BP, którego cena podczas sesji wahała się między 48,8 a 50,2 zł za akcję, by ostatecznie zamknąć się na 49,52 zł i wzrostem o 1,48 proc.

Spośród największych spółek najmocniejszy spadek zanotowały akcje JSW, o 8,3 proc., co wpisuje się w znaczące zniżki cen węgla na giełdzie w Rotterdamie, które sprowadziły ceny surowca do poziomów z czerwca br.

Mocno, bo o 6 proc., zniżkowały również akcje Asseco Poland. Po zamknięciu piątkowej sesji spółka podała, iż szacuje zysk netto grupy w III kwartale na 120,3 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wyniku w przedziale 117,8-122,2 mln zł.

"Skarcony został wcześniejszy wzrost. Wynik zbliżony do konsensusu, nie tylko w tym przypadku, nie cieszy się zainteresowaniem ze strony kupujących, a raczej wręcz przeciwnie. Nie stanowi podparcia dla kursu i wywołuje realizację zysków" - skomentował Czarnecki.

Wśród wyraźnie tracących na wartości dużych spółek można wyróżnić również LPP (-3,28 proc.), KGHM (-2,61 proc.) oraz Allegro (-2,13 proc.). Kurs KGHM naruszył ostatnie minima z pierwszej dekady października br., a Allegro ustanawia nowe, historyczne minima zamykając się pierwszy raz wyraźnie poniżej poziomu 45 zł za akcję (44,16 zł).

W mWIG40 przez większość sesji mocne pozostawały akcje banków, które jednak na zamknięciu ustąpiły miejsca akcjom Eurocash (wzrost o 9,54 proc.) i był to największy wzrost spośród spółek z tego segmentu rynku.

Na uwagę z tego segmentu rynku zasługuje również zwyżka Ciechu (o 4,51 proc.), który kontynuuje ożywienie rozpoczęte na ostatnich sesjach października br.

W gronie spółek z sWIG80 dobrą sesję oglądaliśmy na akcjach Arctic Paper (wzrost o 6,52 proc.), które ustanawiają nowe, wieloletnie maksima zbliżając się do poziomu 8,5 zł za akcję.

Na drugim miejscu wśród spółek rosnących zameldowały się akcje Banku Ochrony Środowiska, które zyskały 4,56 proc. i wpisały się w dobrą koniunkturę całego sektora oglądaną od wielu miesięcy.

Ponad 3,5-proc. wzrostem zamknęły wtorkową sesję akcje Oponeo .pl, a kurs wyznaczył nowe maksimum na 68 zł.

Wyraźnie, bo o 3,48 proc. wzrosły również akcje Quercus TFI i póki co jest to pierwsza wyraźna zwyżka tych akcji na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. W miniony piątek spółka poinformowała o finalizacji przejęcia DI Xelion od Pekao BP.

Wśród spółek najbardziej zniżkujących wyróżniały się akcje Bogdanki (spadek o 8,21 proc.), a przyczyną tej przeceny, podobnie jak w przypadku JSW, mogą być spadające na światowych giełdach ceny węgla.

Duże, oglądane od października br. wahania są kontynuowane na akcjach Airway Medix, które na wtorkowej sesji straciły na wartości 7,61 proc.

Wśród spadających, najmniejszych spółek można również wyróżnić akcje Cognor Holding (-6,31 proc.), które od październikowego szczytu straciły już ponad 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane