WIG20 mierzy w 1940 pkt

Kamil Zatoński
17-01-2005, 00:00

Na początku ubiegłego tygodnia krajowy rynek akcji kontynuował trend spadkowy. Indeksy znalazły się blisko poziomów wsparcia: 1870 pkt w przypadku WIG20 i 1680 — MIDWIG. W miarę zbliżania się do nich spadki traciły dynamikę i w środę rynek niemal stanął. W dwóch ostatnich dniach tygodnia mieliśmy do czynienia z konsolidacją, ale indeksy już nie schodziły poniżej minimów. Amplituda wahań była niewielka, a obroty niskie. Po silnym spadku ma to pozytywną wymowę i świadczy o zmniejszeniu presji podaży. Popyt wprawdzie też nie dopisywał, ale chwiejna równowaga w pobliżu ważnych wsparć zapowiada raczej wzrost niż spadek.

W nadchodzącym tygodniu można oczekiwać, że indeksy wyjdą górą z konsolidacji, rozpoczynając falę wzrostów. Powinna ona zniwelować połowę spadku. Poziomem docelowym WIG20 jest 1940 pkt, gdzie jest opór wyznaczony przez lukę bessy. Szanse na jego szybkie przekroczenie są niewielkie. Warto zwrócić uwagę na indeksy mniejszych spó- łek, zwłaszcza na MIDWIG. Od wejścia Polski do UE i umocnienia złotego, indeks ten jest wyraźnie słabszy od WIG20. Zapewne dlatego, że w jego skład wchodzi więcej eksporterów, którym szkodzi mocny złoty. Ostatnio miał on korektę i może dlatego MIDWIG zaczął umacniać się na tle WIG20.

Ciekawie wygląda wykres Lubawy. Od kilku miesięcy trwa tu korekta, ale bardzo łagodna. Dynamika spadku stopniowo się zmniejsza i wykres zaczyna przypominać pozytywną formację spodka. Brakuje jej tylko wybicia ponad 12 zł. Drugi kandydat do wzrostu to SM Media. Spółka kilka dni temu przełamała linię trendu spadkowego obejmującą niemal całą historię notowań. Duże obawy budzi za to KGHM. Ostatnie spadki spowodowały tu przełamanie długoterminowej linii trendu wzrostowego. W bliskiej przyszłości papier ten zapewne odbije się w górę wraz z rynkiem, ale jego długoterminowe perspektywy nie są dobre.

Marcin Lachowski analityk BM BGŻ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 mierzy w 1940 pkt