WIG20 minimalnie traci w dniu debiutu Grupy Lotos

(Artur Szymański)
opublikowano: 09-06-2005, 11:31

Zgodnie z oczekiwaniami, debiutujące PDA oraz akcje Grupy Lotos zabrały wiatr żaglom szerokiego rynku. Nie ma zainteresowania walorami spółek od dawna obecnych na GPW, na razie liczą się tylko papiery najmłodszego emitenta.

Zgodnie z oczekiwaniami, debiutujące PDA oraz akcje Grupy Lotos zabrały wiatr żaglom szerokiego rynku. Nie ma zainteresowania walorami spółek od dawna obecnych na GPW, na razie liczą się tylko papiery najmłodszego emitenta.

Po godzinie sesji wartość obrotów walorami spółek tworzących WIG20 wynosi śmieszne 40 mln zł. Na całym rynku jest 20 mln więcej. To tyle co nic, ale nie w tym nic zaskakującego. Debiut giełdowy Grupy Lotos siłą rzeczy musiał wpłynąć na spadek popytu na akcje innych firm.

Taką sytuację przerabialiśmy już 10 listopada, gdy debiutował PKO BP. Położyło się to cieniem na największych blue chipach, których nie zasilał popyt. Dziś mamy powtórkę z rozrywki, choć przy skromniejszych obrotach.

Na otwarciu PDA Lotosu kosztowały 31,4 zaś akcje 32 zł. To mnie więcej tyle ile oczekiwali analitycy. Poziomy otwarcia są zarazem najwyższymi kursami dnia, więcej inwestorzy nie byli skorzy zapłacić. Obroty PDA przekroczyły 200 mln zł, a na akcjach 40 mln zł, czyli wielokrotnie więcej niż wynoszą obroty na całym rynku.

WIG20 nieznacznie traci, nie ma jednak powodów do niepokoju. Sytuacja na giełdzie jest spokojna, bez śladów zdenerwowania inwestorów. Złoty nieznacznie traci na wartości, co nie pomaga giełdowym indeksom. Nie ma jednak zagrożenia spadkiem w okolice wsparcia 1930 pkt. Jak na razie można mówić jedynie o kontynuacji wczorajszego odpoczynku, po tym jak poprzednie cztery dni przyniosły 3,3-proc. wzrost WIG20.

Bardzo dobrą passę od kilku dni utrzymują walory Kabli, Elektromontażu-Export i Simple. Inwestorzy chętnie kupują papiery Kabli, bo spółka w II kwartale ma się pochwalić zyskiem netto dzięki sprzedaży spółki zależnej za kwotę 28,5 mln zł. Z kolei Elektromontaż drożeje dzięki podpisaniu kilku kontraktów na łączną kwotę 1,365 mln zł, o czym informował w poniedziałek.

Akcjonariusze Simple doceniają poprawiającą się kondycję ekonomiczną spółki, czego widocznym rezultatem jest wyrównanie rocznego maksimum. W perspektywie kilku dni można się spodziewać ataku na szczyt z 2 czerwca 2004 r., czyli 5,25 zł. Drożeje też Wandalex, bo spółka informuje o coraz to nowych kontraktach. W grę nie wchodzą jakieś nadzwyczajnie kwoty (dziś np. poinformowała o kontrakcie na 0,5 mln zł), niemniej jednak tworzą korzystny wokół spółki klimat. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / WIG20 minimalnie traci w dniu debiutu Grupy Lotos