WIG20 najwyżej od kwietnia, wzrosty w Europie i USA

Open Finance
opublikowano: 13-09-2010, 17:26

Indeks WIG20 wzrósł dziś o 1,4 proc., czemu towarzyszyły najwyższe od dwóch miesięcy obroty. Wskaźnik znalazł się na  najwyższym poziomie od 30 kwietnia głównie dzięki akcjom banków.

Przebieg sesji był jednak dość monotonny. Cały wzrost rozegrał się krótko po otwarciu, a większą część dnia indeks spędził pomiędzy 2560 a 2565 pkt, więc w bardzo wąskim przedziale. Wystarczyło to co prawda, do ustanowienia nowego szczytu krótkoterminowego trendu wzrostowego, który trwa od dwóch tygodni, ale euforii nie było.

Powody do zwyżki znalazły się przed sesją. Jeden był lokalny, a chodziło o przejęcie pakietu kontrolnego akcji BZ WBK przez hiszpański Santander. Kurs BZ WBK wzrósł o 9,7 proc., ponieważ inwestorzy liczą, że cena zaoferowana przez Hiszpanów zostanie powtórzona w publicznym wezwaniu do sprzedaży akcji. Sprawa dotyczy też PKO BP, który z rywalizacji o pakiet kontrolny BZ WBK odchodzi pokonany. Jednak ta porażka spodobała się inwestorom, ponieważ oznacza ona, że bank zachowa pieniądze na wypłatę dywidendy, wygląda też na to, że nie będzie musiał przeprowadzać emisji obligacji. PKO BP podrożał o blisko 2 proc.

W Europie także dominowały dziś wzrosty, które widać było także na początku handlu w USA (S&P wymazał całe straty z 2010 roku i jest najwyżej od miesiąca). Także w tym przypadku liderem był sektor bankowy. W weekend w Bazylei (Szwajcaria) postanowiono bowiem, że banki będą miały aż osiem lat na przygotowanie się do nowych wymogów kapitałowych (tzw. Basel III). Dla części z nich może się to okazać okresem wystarczająco długim, by uniknąć emisji akcji w celu podniesienia kapitałów własnych. Być może osiągną ten sam cel, przekazując na kapitał własny bieżące zyski. Na to w każdym razie liczą inwestorzy.

Warto zwrócić uwagę, że WIG20 wyglądał przeciętnie na tle indeksów europejskich, a przecież we wzroście pomagały mu nieprzeciętne zachowanie BZ WBK i PKO BP. Gdyby nie sprawa przejęcia pierwszego z nich, warszawski parkiet okazałby się słabszy od większości giełd na kontynencie.

Optymizm wzrósł na rynkach także dzięki Komisji Europejskiej, która podniosła prognozę wzrostu gospodarczego. W przypadku Polski z 2,7 do 3,4 proc. PKB. Ważniejsza była jednak prognoza dla Niemiec, gdzie prognozę tempa wzrostu podniesiono do 3,4 z 1,2 proc. Informacja jest niezwykle pomyślna, ponieważ mówimy o gospodarczej lokomotywie Europy. Natomiast rozbieżność między nową i poprzednią prognozą jest tak duża, że rodzi naturalne pytanie o zdolność KE do stawiania trafnych prognoz gospodarczych.

Euro zyskało dziś 1,4 proc. do dolara. Lepsze prognozy gospodarcze i oddalenie groźby podaży akcji europejskich banków (wiadomości o konieczności przeprowadzenia emisji doprowadziły w ostatni wtorek do przeceny euro) okazały się korzystne dla wspólnej waluty. U nas dolar spadł o 1,1 proc., euro niemal nie zmieniło ceny, podobnie jak frank.

Ropa podrożała o 1,8 proc. do 78 USD za baryłkę (w NY) i jest najdroższa od miesiąca. O 2,2 proc. podrożała także miedź, złoto natomiast nie zmieniło ceny.

Emil Szweda, Open Finance

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane