WIG20 nie może wyjść z dołka

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 09-01-2008, 15:16

Indeksy tak tańczą, jak im amerykańskie kontrakty zagrają, a ponieważ niedawno te spuściły nieco z tonu, Wig20 ponownie odwiedził okolice sesyjnego dołka. Udało mu się co prawda z pomocą koszyków kupna wydostać ponad poziom 3300 pkt., ale nie na długo.

Tymczasem coraz bardziej apokaliptycznie wygląda los średnich i małych spółek. Mwig40 traci 5 proc, a sWig80 jest niewiele lepszy. Tam nikt nie próbuje ratować sytuacji pokazowym kupnem, a warunki dyktuje strach. Warto zauważyć, że na obecnym poziomie mWig jest w skali 12 miesięcy na minusie, tracąc ok. 2 proc. W ciągu półrocza ulotniły się wszystkie zyski wypracowane na fali euforii w pierwszych miesiącach 2007 r. Wygląda na to, że teraz w ślad za zyskami znikają z tego segmentu rynku inwestorzy, wyprzedając przeceniony i w ich oczach nieatrakcyjny już towar.

Czarną owcą wszystkich indeksów są banki, które rozsiewają wirusa bessy. Banki mają duży udział w kapitalizacji mWigu, a ponieważ ING BSK, Millenium oraz Handlowy tracą średnio 6 proc., trudno się dziwić wyglądowi samego indeksu. Podobnie niemal wszystkie banki z Wig20 notują większe straty niż sam wskaźnik. Rzeź mniejszych spółek wytwarza bardzo złą atmosferę i trudno przewidzieć czy indeks blue chipów zdoła zamknąć się ponad linią 3300 pkt., tzn. czy instytucjom starczy woli i gotówki, by tego poziomu bronić. Sytuacja za granicą nie jest najlepsza – Dax zbliżył się do sesyjnego minimum, a rynek amerykański otworzy się najprawdopodobniej bez zmiany. Inwestorzy za oceanem niepokoją się o możliwy słaby wynik grudniowej sprzedaży detalicznej i wyniki sektora finansowego. Pocieszająca może być natomiast wiadomość, że liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła o 32 proc. w skali tygodnia wraz ze spadkiem stóp procentowych.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane