WIG20 nie traci animuszu

Adam Torchała, Bankier.pl, [KZ]
opublikowano: 28-08-2017, 22:00

Indeks blue chipów sforsował w odstępie kilku dni bariery 2400 i 2500 pkt. Daleko w tyle są małe i średnie spółki.

WIG20 zakończył sesję w poniedziałek na poziomie 2531 pkt., 2,4 proc. powyżej zamknięcia z ubiegłego tygodnia. Tak wysoko WIG20 nie znajdował się od przeszło dwóch lat, kiedy ruszyła lawina po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce. Zepchnęła ona indeks poniżej 2000 pkt., a minimum zostało wyznaczone w czerwcu 2016 r., gdy większość Brytyjczyków poparło brexit. Wówczas WIG20 momentami notowany był na poziomie 1641 pkt. W kolejnych miesiącach straty były jednak systematycznie odrabiane. Czarne wizje dotyczące gospodarki, które rysowano po wyborach, przynajmniej patrząc w krótkim terminie, się nie zrealizowały. Odbiły surowce, które ciążyły górnictwu, a przez to również państwowym gigantom, którzy tak licznie reprezentowani są w indeksie blue chipów. W listopadzie 2016 r. ruszyła także tzw. hossa Trumpa, która pozwoliła Wall Street wzlecieć na nowe szczyty, czym wsparła też rynki europejskie, w tym polski.

WIG20 do historycznych maksimów wciąż daleko (w 2007 r. notowany był on na poziomie 3940 pkt.), dużo bliżej do tego ma WIG. Różnica względem rekordu z 2007 r. wynosi już tylko 3,6 proc. Co ciekawe, rajd udało się przeprowadzić w zasadzie bez pomocy z zewnątrz. W Europie wprawdzie również przeważała w ostatnim tygodniu zieleń, jednak WIG20 po względem zwyżki jest zdecydowanym liderem Starego Kontynentu. Urósł w tym czasie o 5,7 proc., drugi najsilniejszy w rankingu węgierski BUX o 2,5 proc., niemiecki DAX zaś tylko o 0,8 proc. W ślad za blue chipami nie idą małe i średnie spółki — sWIG80 przez ostatnie pięć dni zyskał 0,7 proc. (nie odbiegał więc od europejskiej średniej), mWIG stracił zaś 0,2 proc. Potwierdzałoby to tezę, że wzrost na WIG20 napędzają duzi gracze zainteresowani przede wszystkim dużymi podmiotami.

30 proc. O tyle od początku roku wzrósł WIG20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl, [KZ]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu