WIG20 nie zdołał przejść ważnego oporu

Artur Szymański
opublikowano: 20-05-2004, 00:00

Środowa sesja niczym nie zaskoczyła. Zgodnie z oczekiwaniami, rynek w pierwszej części dnia wspinał się mozolnie w górę, by po dotarciu do oporu nieco spaść. Ostatecznie WIG20 dzień zakończył 1,27-proc. wzrostem, do 1667,38 pkt. Wzrosły również obroty. Wartość handlu w poniedziałek i wtorek wynosiła po 310 mln zł. W środę aktywność graczy wzrosła o 33 proc., a obrót podsumowano na 415 mln zł.

Dwie trzecie środowych notowań przebiegało w tym samym rytmie, co dwie poprzednie sesje — rynek bez większych przerw kontynuował odbicie, notowania były bardzo spokojne, choć przy wyższej aktywności. Z każdą chwilą indeks największych spółek był coraz bliżej strefy luki bessy sprzed ponad tygodnia w rejonie 1676-1700 pkt. Pierwsza próba pokonania oporu zakończyła się niepowodzeniem. Wystarczyło tylko, że WIG20 dotknął dolnego ograniczenia luki i natychmiast pojawiła się podaż, której kupujący nie byli w stanie się przeciwstawić. W efekcie WIG20 szybko zjechał o 10 pkt do dziennego minimum, czyli 1657,10 pkt. Na zamknięciu udało się nieco rynek podnieść. W czwartek kupujący mogą podjąć drugą próbę wejścia w obszar luki.

Wzrosty na rynkach zachodnich sprzyjają obozowi byków. Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami indeksów dzięki lepszym wynikom firm oraz spadkowi ceny ropy naftowej. Początek środowych notowań za oceanem wypadł na dużym plusie, mocno rosły też rynki Eurolandu. Inwestorzy w Warszawie nie wykorzystali w pełni dobrej koniunktury. Nasz rynek wypadł na tle pozostałych giełd dość blado. W momencie zamknięcia sesji niemiecki DAX i paryski CAC40 zyskiwały po ponad 2 proc., zaś węgierski BUX był na ponad 2,7-proc. plusie.

Z największych spółek najlepszy dzień miał BA CA. W środę austriacki bank podrożał o 4 proc. Wzrost w Warszawie napędzała jeszcze silniejsza aprecjacja notowań w Wiedniu. Lepiej od rynku zaprezentowały się też Telekomunikacja Polska i PKN Orlen. Dobrą passę z wtorku utrzymał Computerland po podaniu bardzo dobrych wyników I kwartału. Na skutek popołudniowego osłabienia ucierpiały natomiast Pekao i KGHM, ale i one zaliczyły nieduże wzrosty. Niezbyt udanie wypadł pierwszy dzień obecności Techmexu na giełdzie. Wprawdzie akcje informatycznej spółki zadebiutowały z 6-proc. przebitką, ale potem inwestorzy sprzedawali papiery debiutanta. Ostatecznie na zamknięciu rynek wycenił walory Techmexu na 29,3 zł, czyli 2,33 proc. poniżej ceny emisyjnej 30 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WIG20 nie zdołał przejść ważnego oporu