WIG20 nieco w górę, lecz przy spadku obrotów

(Artur Szymański)
opublikowano: 25-09-2006, 12:57

Po czterech sesjach spadku WIG20 pierwsza połowa poniedziałkowych notowań przynosi niewielkie odreagowanie. Obroty akcjami największych spółek są jednak bardzo małe, póki co można więc mówić tylko o zatrzymaniu spadku.

Po czterech sesjach spadku WIG20 pierwsza połowa poniedziałkowych notowań przynosi niewielkie odreagowanie. Obroty akcjami największych spółek są jednak bardzo małe, póki co można więc mówić tylko o zatrzymaniu spadku.

Niewielką zwyżka WIG20 jest pochodną odbicia węgierskiego BUX-a, który rośnie w tempie około 1 proc. Mimo spadku indeksów na Wall Street w piątek, dziś niemiecki DAX i francuski CAC40 idą w górę po 0,6 proc. Tylko dzięki temu wskaźnik koniunktury największych spółek warszawskiej giełdy utrzymuje się na około 0,4-proc. plusiku.

Nie ma jednak w największych inwestorach nadmiernie dużych pokładów optymizmu. Pokazują to bardzo skromne jak na tę godzinę notowań, obroty. Po trzech godzinach sesji handel papierami blue chipów sięgnął dopiero 200 mln zł. Nad rynkiem akcji kładą się cieniem zawirowania na scenie politycznej. Co najmniej do połowy tygodnia utrzyma się niepewność czy PSL wejdzie do koalicji czy też będą przyspieszone wybory.

Poranne lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej sierpniu nie zrobiły na inwestorach żadnego wrażenia. Wzrosła ona o 11,5 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy analitycy ankietowani przez ISB spodziewali się średnio wzrostu o 10,8 proc. Spadło też nieco bezrobocie. Nie ma się jednak co dziwić, że najwięksi inwestorzy, zwłaszcza zagraniczni, przechodzą obojętnie koło pozytywnych danych.

Dzisiejszy „Financial Times” pisze, że rząd nie wykorzystuje okresu wzrostu gospodarczego. Największy dziennik gospodarczy świata prognozuje, że Polska na tym ucierpi. Tezę tę poniekąd już uwiarygodniają wypowiedzi Haliny Dmochowskiej, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego. Powiedziała ona dziś, że dynamika PKB w III kwartale wskazuje na stabilizację niż dalsze przyspieszanie wzrostu gospodarczego Polski. To nie jest dobra wróżba w średniej i długiej perspektywie tak dla złotego jak i indeksów GPW.

Jedną trzecią obrotów zapewnia dziś handel akcjami KGHM. Walory kombinatu dyktują też tempo WIG20, drożejąc około 0,5 proc. Niewiele mniejsze obroty obserwujemy na akcjach PKN Orlen, które minimalnie tracą na wartości. Mocniej, ponad 2 proc., spada kurs Grupy Lotos. Spółkom paliwowym nie służy spadek ceny ropy naftowej. Surowiec jest najtańszy od 8 marca.

ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WIG20 nieco w górę, lecz przy spadku obrotów