WIG20 obniża loty w ślad za opadającym BUX-em

(Artur Szymański)
09-08-2005, 12:24

Po dodatnim otwarciu wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie, indeksy szybko zjechały pod kreskę. Potwierdzają się przypuszczenia, że szybki wyskok węgierskiego BUX-a może wcale nie być na rękę graczom w Warszawie.

Po dodatnim otwarciu wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie, indeksy szybko zjechały pod kreskę. Potwierdzają się przypuszczenia, że szybki wyskok węgierskiego BUX-a może wcale nie być na rękę graczom w Warszawie.

Po tym bowiem jak BUX wystrzelił jak z procy na 1-proc. w górę kolejne minuty przynoszą realizację zysków. Nie ma ona wprawdzie szybkiego tempa, niemniej jednak otwarcie sesji na GPW przypadło w chwili gdy indeks budapeszteńskiej giełdy już opadał. A ponieważ giełdy naszego regionu zachowują się od kilkunastu tygodni zgodnie, więc WIG20 także ruszył w dół.

Nie ma jednak póki co powodów do obaw, ponieważ nie uaktywniła się agresywna podaż. Spadek WIG20 jest stosunkowo niewielki, indeks blue chipów oddał póki co około jednej trzeciej wczorajszej zwyżki. Obroty po dwóch godzinach sesji są nieco mniejsze niż wczoraj o tej porze. W poniedziałek przekraczały 200 mln zł, dziś jest o 30 mln zł mniej. Na dodatek duża część sumy przypada na spółki, których akcje drożeją.

Jak na przykład ma to miejsce w przypadku Pekao SA. Kurs banku poprawia historyczny szczyt przy 50-mln obrotach. W gronie blue chipów najmocniej zyskują akcje MOL-a, lecz tradycyjnie przy skromnej wartości handlu. Natomiast podobnie jak wczoraj dużym wzięciem cieszą się akcje Lotosu, handel wynosi już 35 mln zł. Spółki paliwowe są w cenie, ponieważ rekordowo droga jest ropa, co zapewnia wysokie marże rafineryjne. Cofa się tylko kurs PKN Orlen, jednak obroty są niewielkie.

Kolejne dwie spółki z WIG20 pochwaliły się wynikami za II kwartał. Zgodnie z oczekiwaniami, rezultaty działalności GTC i Softbanku są lepsze niż zanotowane przed rokiem. Inwestorzy obu spółek poprawę wyników uwzględnili znacznie wcześniej w cenach akcji windując kursy w poprzednich kilkunastu dniach. Dlatego publikacje wyników zostały potraktowane jako powód do umiarkowanej realizacji zysków. Akcje GTC i Softbanku tanieją po ponad 1 proc., lecz przy minimalnej aktywności inwestorów.

Wśród mniejszych spółek bardzo dobrą passę kontynuuje Alchemia. W środę 3 sierpnia do giełdowego obrotu trafiło niespełna 9 mln akcji serii C, których emisję spółka przeprowadziła w pierwszej połowie czerwca. Przed emisją kapitał spółki dzielił się na 2 249 840 akcji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój działu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dzień przed debiutem nowych akcji kurs spółki wynosił 16,65 zł. Teraz płaci się ponad 21 zł, co oznacza wzrost o około 25-proc. zwyżkę. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WIG20 obniża loty w ślad za opadającym BUX-em