WIG20 obrał kierunek na 1580 pkt.

opublikowano: 02-07-2009, 10:19

WIG20 odnotował w czerwcu wzrost do 2042 pkt., ale druga część miesiąca nie była zbyt korzystna i zdecydowana część wzrostu została zniwelowana. Dzięki temu na miesięcznym wykresie świecowym ukształtowała się formacja gwiazdy spadającej.

Dodatkowo na dziennych wykresach można doszukać się znamion formacji głowy i ramion. Jak wiadomo, formacje te utożsamiane są z wzorami zapowiadającymi odwrócenie trendu. W związku z tym zastanawiam się, czy potencjał wzrostowy w krótkim terminie nie został już wyczerpany. Jeśli tak, najbliższe tygodnie winny przynieść spadki WIG20, a pytaniem pozostaje ich skala.
 
Zakładając realizację scenariusza wynikającego z potencjalnej głowy i ramion, należałoby oczekiwać spadku WIG20 do 1580-1600 pkt. W takim jednak wypadku naruszone zostałoby ważne wsparcie 1650 pkt., co z kolei mogłoby wskazywać, że mamy do czynienia z kolejną falą bessy. 
 
Do kreślenia pozytywnych scenariuszy konieczne wydaje się pokonanie 1975 pkt., a w takim wypadku należałoby oczekiwać na atak na szczyt na 2042 pkt. Jeśli tak by się stało, kolejne cele widziałbym na 2130 lub też 2185 pkt.
 
Obecnie mam wrażenie, iż sytuacja na indeksie nie jest klarowana, a bez wątpienia wielu inwestorów będzie w stanie doszukać się argumentów za kontynuacją wzrostu. Mnie osobiście bliżej jest jednak do scenariuszy, w ramach których spadki w najbliższych tygodniach zostaną pogłębione.

Tomasz Jerzyk
Autor jest analitykiem DM BZ WBK 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane