WIG20 otworzył sobie drogę do ataku na rekord

Radosław Żurek
31-07-2006, 00:00

Za nami kolejny udany tydzień na warszawskiej giełdzie. Początek tygodnia upłynął wprawdzie na konsolidacji, ale w trakcie czwartkowej doszło do wybicia górą. WIG20 pokonał ważny opór, jakim był szczyt z początków lipca. Poprzednio wzrosty zatrzymały się niemal dokładnie na poziomie 76,4 proc. zniesienia całej zapoczątkowanej w maju fali spadkowej.

Czwartkowa sesja rozstrzygnęła, w jakim kierunku podążą indeksy w najbliższych dniach. Wybicie oznacza, że otworzyła się droga do testowania szczytów trwającego od 2003 r. trendu wzrostowego. Warto podkreślić znaczący wzrost obrotów, jaki towarzyszył temu ruchowi. Zarówno na rynku kasowym, jak i terminowym, gdzie liczba otwartych pozycji zwiększyła się o kilka tysięcy, potwierdzając zaangażowanie nowego kapitału po stronie kupujących.

Pozytywny wpływ na naszą giełdę ma także sytuacja na innych rynkach. Główne europejskie indeksy znajdują się na najwyższych poziomach od dwóch miesięcy, a inwestorzy najwyraźniej uwierzyli, że zyski nadal będą rosły. Utwierdziły ich w tym dobre wyniki półroczne największych spółek. Nieco mniej klarownie przedstawia się sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Wyniki spółek i dane makro są dwuznaczne. Podobnie było z Beżową Księgą, raportem władz monetarnych (FOMC). Choć ta publikacja potwierdza niższą presję na wzrost inflacji i — co za tym idzie — ogranicza konieczność dalszego podnoszenia stóp, inwestorzy nie odebrali jej jako trwały impuls wzrostowy. Czynnikiem ryzyka pozostaje konflikt na Bliskim Wschodzie.

Na polskiej giełdzie na szczególne zainteresowanie zasługują walory banków. Kurs Pekao pokonał w czwartek opór, przełamując szczyt z końca kwietnia. Można się spodziewać, że jest to zakończenie korekty i zapowiedź ruchu w kierunku 240-250 zł. Powody do radości mają także akcjonariusze Grupy Kęty. Na wykresie widać długą białą świecę po przeskoczeniu luką hossy oporów z okolic majowych szczytów. Towarzyszy temu znaczący wzrost obrotów. To wygląda na początek większego ruchu cen, biorąc pod uwagę, że przez ostatnie lata wahał się on w dość wąskim zakresie.

Nadal warto śledzić poczynania KGHM. Kurs zbliżył się do historycznego maksimum, a jego pokonanie otworzy drogę dalszym wzrostom. W tym ruchu pomogą prognozy bardzo dobrych wyników związanych z utrzymującymi się wysokimi notowaniami miedzi. Warto zauważyć że kurs miedziowej spółki ostatnio rósł, choć ceny surowca pozostawały w trendzie bocznym. Jednak wiele wskazuje na to, że to jedynie konsolidacja kursu miedzi przed atakiem na majowe maksima.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Żurek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WIG20 otworzył sobie drogę do ataku na rekord