WIG20 pogłębia dołki z lutego

(Artur Szymański)
opublikowano: 10-03-2006, 12:07

Potwierdza się stare porzekadło z piłkarskich boisk, że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. Wczoraj inwestorzy mieli dobrą sytuację do podciągnięcia giełdowych indeksów, ale z niej nie skorzystali. Dziś więc tracą, i to wcale niemało.

Potwierdza się stare porzekadło z piłkarskich boisk, że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. Wczoraj inwestorzy mieli dobrą sytuację do podciągnięcia giełdowych indeksów, ale z niej nie skorzystali. Dziś więc tracą, i to wcale niemało.

Nie pomagają nam dziś giełdy zachodnioeuropejskie oraz rynki naszego regionu. Tam ceny akcji po jednym dniu zwyżki, oddają część wczorajszego dorobku. BUX traci około 2 proc. Wyraźnie słabnie też złoty do euro i dolara. W takiej sytuacji spadek indeksów GPW jest rzeczą nieuniknioną.

WIG20 przed południem pogłębił lutowe dołki ustanawiając minimum sesji 2720 pkt. Następnie nieco odbił, lecz styl tegoż odbicia pozostawia wiele do życzenia. Wydaje się więc, że sprzedający nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Po ponad dwóch godzinach notowań, obroty na akcjach największych spółek przekraczają 300 mln zł. To dość sporo, ale nie świadczy jeszcze o panicznej ucieczce zachodnich kapitałów z naszej giełdzie, raczej o metodycznym spokojnym odwrocie.

Wartość handlu zawyża PKN Orlen, na akcjach którego handel przekroczył już wartość 130 mln zł. Akcje jednak nie tanieją i to jest dobra wiadomość dla całego rynku. Większych spadków doświadczają mniejsze komponenty WIG20, jak np. TVN, Bioton, Lotos. Nie towarzyszą temu jednak duże obroty, więc nie ma się czym specjalnie przejmować.

Na szerokim rynku nie ma jak na razie gwiazdy sesji, która by skalą wzrostu przyćmiewała pozostałe spółki. Żadna z firm nie drożeje powyżej 10 proc. Na razie najlepiej Atlanta Poland z ponad 7-proc. zwyżką. Obroty jednak są śmiesznie małe, w zasadzie dokonano dwóch transakcji.

Lepiej pod względem aktywności graczy wypada Torfarm, drożejący około 5 proc. Obroty wynoszą około 6 mln zł. Fundusze inwestycyjne BPH zwiększyły zaangażowanie w spółce z 4,84 proc. do 5,69 proc. Po dwóch dniach olbrzymich wzrostów (w sumie +45 proc.) przyszła pora na częściową realizację zysków z akcji Centrostalu Gdańsk. Dziś kurs koryguje się o ponad 8,5 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane