WIG20 pokonał 2000 pkt. dzięki zagranicznym inwestorom

(Marek Druś)
opublikowano: 17-02-2005, 07:24

Wczoraj, po raz pierwszy od lipca 2000 r., WIG20 przekroczył poziom 2000 pkt. Zwyżka była bardzo dynamiczna, a duże obroty notowano już na początku sesji. Celem inwestorów były największe spółki, co sugeruje, że źródłem popytu był kapitał zagraniczny. Zdaniem analityków, WIG20 może dotrzeć do 2100 pkt.

Wczoraj, po raz pierwszy od lipca 2000 r., WIG20 przekroczył poziom 2000 pkt. Zwyżka była bardzo dynamiczna, a duże obroty notowano już na początku sesji. Celem inwestorów były największe spółki, co sugeruje, że źródłem popytu był kapitał zagraniczny. Zdaniem analityków, WIG20 może dotrzeć do 2100 pkt.

Złoty to sygnalizował

Kapitał płynął do Polski już od kilku dni, co sygnalizowała sytuacja na rynku walutowym. Tam złoty wzmacniał się od ubiegłej środy, gdy cena euro spadła poniżej 4 zł. We wtorek za euro płacono 3,97 zł.

— Nasza giełda tańczy tak, jak zagra jej kapitał zagraniczny. Obserwacja notowań walut jest w tym wypadku kluczowa do rozpoznania tendencji na rynku — mówi Paweł Kubiak, makler DM BZ WBK.

— Przez rynek przechodzą duże zlecenia, a złoty od kilku dni umacniał się, co pokazuje, kto dyktuje tempo na GPW — dodaje Marcin Brendota, analityk DM BOŚ.

Jego zdaniem, indeks największych spółek jeszcze w lutym może dotrzeć do 2100 pkt. Ostrożniejszy jest Przemysław Smoliński, analityk DI BRE Banku, który uważa, że WIG20 najpierw powalczy z poziomem 2060 pkt.

— Jeśli ten poziom padnie, trudno będzie docelowy poziom zwyżki osiągnąć — mówi Przemysław Smoliński.

Nieco szerzej

Artur Zaręba, makler CA IB Securities, wskazuje, że siłę rynku potwierdza liczba rosnących spółek.

— W czasie poprzedniej, grudniowej, fali wzrostów rosły pojedyncze duże spółki. Teraz front jest odrobinę szerszy, mocno zyskuje nawet relatywnie słabszy ostatnio sektor bankowy — uważa makler CA IB.

W trakcie wczorajszej sesji rosły także notowania KGHM, którego kurs od października jest w trendzie spadkowym.

— Rosną ceny miedzi na giełdzie w Londynie, więc zagranica ignoruje słabsze wyniki czwartego kwartału — mówi Marcin Brendota.

Wyniki, wyniki...

KGHM to jednak wyjątek. Sezon wyników bowiem w pełni i trudno nie spoglądać na poprawiające się w większości przypadków przychody i zyski. To nie jest jedyny impuls dla graczy. Zdaniem analityka DM BOŚ, notowania wspierają też dobre dane o styczniowej inflacji. We wtorek GUS podał, że wyniosła ona 4 proc. (oczekiwano 4,6 proc.).

— Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych jest coraz bliżej. Lokowanie środków w papierach skarbowych i depozytach złotowych powinno więc tracić na atrakcyjności. Być może więc zwyżka to sygnał przetasowania w portfelach na korzyść akcji — zastanawia się Marcin Brendota.

Uwaga na korektę

Rynek akcji jest mocno rozgrzany, co zwiększa ryzyko korekty. Drogie akcje mogą kusić do realizacji zysków.

— Ciężko będzie o nieprzerwany wzrost notowań TP i PKN Orlen. W pewnym momencie musi nastąpić chwila odpoczynku — mówi Artur Zaręba.

A Paweł Kubiak znów zaleca uważne śledzenie notowań złotego.

— Jeśli prawdopodobieństwo wcześniejszych wyborów będzie rosnąć, to w ślad za tym wzrośnie ryzyko polityczne. Możemy więc zobaczyć realizację zysków na złotym i równolegle na giełdzie — mówi makler DM BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane