WIG20 pokonał barierę 3100 pkt. po lepszych danych z Niemiec

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 26-02-2008, 10:47

Początek sesji na GPW niczym szczególnie pozytywnym nie zaskoczył. Dominował zielony kolor, ale zmiany indeksów znowu były symboliczne, a rynek nie zdradzał chęci kontynuacji wzrostu.

Nieco ożywienia wniosła publikacja wskaźnika niemieckiej koniunktury IFO, którego odczyt przekroczył prognozę – wyniósł 104,1 pkt. zamiast spodziewanych 103 pkt. Dzięki temu indeks Dax notuje właśnie dzienne maksimum. Doskonale zadziałało sprzężenie zwrotne – wzrost wskaźnika IFO podniósł nieco notowania amerykańskich kontraktów, a to z kolei stymuluje Dax do dalszego wzrostu. Nie jest to co prawda perpetuum mobile, ale w taki sposób byki mogą powiększać swoje terytorium, zanim pojawią się o wiele ważniejsze dane z USA.

Dzisiaj poznamy dane o wzroście cen na poziomie producentów. Trzeba pamiętać, że wskaźnik PPI wzrósł w ub. roku najbardziej od 1981 r. Gdyby dzisiejszy odczyt przekroczył prognozę, w szczególności tę na poziomie bazowym – 0,2 proc., byłby to silny sygnał ostrzegawczy przed narastającymi tendencjami inflacyjnymi. To może się zdarzyć, gdyż najprawdopodobniej drożeć będą komponenty sprowadzane z tanich dotychczas Chin wskutek chociażby umacniającego się juana. Inwestorzy przyjrzą się także indeksowi S&P/Case-Shiller, obrazującemu ceny nieruchomości mieszkalnych w największych amerykańskich aglomeracjach. Wyraźniejszy trend spadkowy również mógłby wystraszyć rynki. Te obawy może za to równoważyć nadzieja na dobre wieści dotyczące planu ratunkowego dla ubezpieczyciela Ambac. Co prawda nie zmieni to i tak radykalnie sytuacji na rynku kredytowym, ale inwestorzy szukają teraz każdej pozytywnej informacji, aby mieć pretekst do zainwestowania wolnej gotówki. W tej chwili amerykański rynek jest bardziej skłonny do wzrostu niż spadku i właśnie w górę prowadzi na razie droga mniejszego oporu.

W Warszawie zauważono już ocieplenie za granicą i Wig20 zdołał pokonać barierę 3100 pkt. Cieszyć może wyraźnie wyższy obrót, dochodzący do 400 mln. Wszystkie blue chipy z wyjątkiem KGHM są na plusie. Legnicki kombinat wyraźnie źle znosi korektę kursu miedzi i ostatnie umocnienie złotego. Sporo zyskuje Bioton, ale ponieważ najcięższe spółki są w większości nieco słabsze od indeksu, wzrost Wig20 nie jest spektakularny. Kontrakty na DJI zyskują tylko kilkanaście pkt., co nie jest wielkością oszałamiającą. Jeśli nie zaczną mocniej rosnąć, fajerwerki na Dax szybko ustaną, a wtedy także obecny poziom Wig20 okaże się na dłuższy czas sesyjnym maksimum.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane