Czytasz dzięki

WIG20 poprawia rekord hossy przy bardzo dużych obrotach

(Artur Szymański)
opublikowano: 01-09-2005, 11:47

Świetny początek czwartkowej sesji. WIG20 przekroczył poziom 2300 pkt. Ostatnio tak wysoko był pod koniec marca 2000 r. Obroty są bardzo duże, przeszło 200 mln zł w pierwszej godzinie sesji.

Świetny początek czwartkowej sesji. WIG20 przekroczył poziom 2300 pkt. Ostatnio tak wysoko był pod koniec marca 2000 r. Obroty są bardzo duże, przeszło 200 mln zł w pierwszej godzinie sesji.

WIG20 zyskuje około 1,6 proc., czyli dokładnie tyle co węgierski BUX. Identyczne zachowanie obu rynków to naturalnie wpływ zagranicznych inwestorów. Tu nie może być mowy o przypadku.

Prym wiedzie PKN Orlen, którego kurs rośnie jak szalony. Zagraniczni inwestorzy przypuścili istny szturm na akcje płockiej rafinerii, obroty już przekraczają 100 mln zł, a cena rośnie o ponad 5 proc. do poziomu 59 zł. Tak drogi Orlen nie był nigdy wcześniej.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też Telekomunikacja Polska (+2,2 proc.) i Pekao SA (+1,2 proc.). Z największych spółek wzrost omija tylko PKO BP, który nieco traci, lecz przy śmiesznie niskich obrotach rzędu 7 mln zł. W przypadku Computerlandu i Mondi, które uzupełniają nieliczną grupę spadkowiczów handlu prawie nie ma.

Niedaleko w tyle za Orlenem znajduje się Grupa Lotos. Inwestorzy zagraniczni także na akcje spółki z Wybrzeża zgłaszają olbrzymi popyt. Obroty przekraczają 70 mln zł, a kurs rośnie o ponad 3,5 proc.

Najwyższy wzrost na rynku jest udziałem Mostostalu Płock, który poinformował o zamiarze przeznaczenia 15 mln zł na dywidendę. Środki pozyskano ze sprzedaży udziałów w firmie developerskiej Mostostal Incest. Spółka ma też nadwyżki finansowe. Dywidenda na jedną akcję wyniesie 7,5 zł. Kurs wystrzelił o ponad 20 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane