WIG20 powrócił ponad poziom 1900 pkt

(Artur Szymański)
opublikowano: 02-06-2005, 11:39

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie wykorzystali nadarzającą się okazję do podciągnięcia indeksów. Za taką opcją przemawiał przebieg sesji na Wall Street, a zwłaszcza poranne umocnienie złotego.

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie wykorzystali nadarzającą się okazję do podciągnięcia indeksów. Za taką opcją przemawiał przebieg sesji na Wall Street, a zwłaszcza poranne umocnienie złotego.

Polska waluta odrabia wczorajsze zaległości, a indeksy GPW podążają jej śladem. Udało się dokonać sztuki, o którą wczoraj byki długo acz bez sukcesu zabiegały. WIG20 znów jest kilkanaście punktów powyżej poziomu 1900 pkt. Na fetę jednak za wcześnie, bo nadal aktualne pozostaje bojowe zadanie pokonania oporu 1930 pkt.

Dziś nie spodziewałbym się takiej próby, ale w kolejnych dniach – czemu nie? Przydałyby się dobre dane makro, z których najważniejszy będzie jutrzejszy raport z amerykańskiego rynku pracy. Dziś natomiast (godz. 14.30) poznamy cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Są to jednak dane o niewielkim wpływie na rynek. O godz. 16.00 z USA napłyną dane o zamówieniach w przemyśle w kwietniu.

Po ponad 90 minutach sesji na GPW obroty akcjami spółek z WIG20 nie są zbyt duże. To dopiero 120 mln zł, nie można więc mówić o szturmie poważnego kapitału. Tym bardziej, że wzrostu nie prowadzą największe spółki, lecz mniejsze komponenty WIG20 takie jak Prokom, BRE Bank czy GTC.

Z gigantów najlepsze wrażenie (podobnie jak wczoraj) sprawia KGHM. Po około 1 proc. drożeją Telekomunikacja Polska i PKN Orlen, lecz przy mikrych jak na nie obrotach. Gorzej od rynku zachowują się największe banki – PKO BP i Pekao. Tu wzrosty są symboliczne. Na szerokim rynku świetną passę podtrzymuje Milmet.

Wczoraj kurs poszybował o 31,8 proc. po tym jak we wtorkowej transakcji pakietowej z rąk do rąk przeszło ponad 790 tys. akcji spółki z Sosnowca. Pakiet ten stanowi 25 proc. kapitału przedsiębiorstwa, czyli dokładnie tyle ile miał skarb państwa. Cena, po jakiej akcje spółki zmieniły właściciela to 14,2 zł za akcję. Na wtorkowym zamknięciu za jedną płacono 8,8 zł, w środę 11,6 zł, a dziś wartość akcji przekracza 12,5 zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / WIG20 powrócił ponad poziom 1900 pkt