WIG20 powyżej 2000 pkt, a WIG ponad poziomem 27 tys. pkt!!!

(Artur Szymański)
opublikowano: 16-02-2005, 11:31

Zgodnie z oczekiwaniami początek środowej sesji przynosi duży wzrost indeksów. Co ważne – towarzyszą temu olbrzymie jak na tak wczesną porę dnia, obroty. Inwestorzy wykorzystują szansę podciągnięcia indeksów, jaką stworzyły wczorajsze znacznie lepsze od oczekiwań dane o styczniowej inflacji.

Zgodnie z oczekiwaniami początek środowej sesji przynosi duży wzrost indeksów. Co ważne – towarzyszą temu olbrzymie jak na tak wczesną porę dnia, obroty. Inwestorzy wykorzystują szansę podciągnięcia indeksów, jaką stworzyły wczorajsze znacznie lepsze od oczekiwań dane o styczniowej inflacji.

WIG20 jest już powyżej magicznego poziomu 2000 pkt. Tak wysoko nie był od końca lipca 2000 r. Indeks szerokiego rynku z kolei przekroczył poziom 27 tys. pkt. Tak wysoko nie był nigdy. Po pierwszej godzinie sesji obroty są wręcz gigantyczne, już ponad 300 mln zł na całym rynku. Lwią część zapewniły rzecz jasna spółki z WIG20, aż 270 mln zł.

Z tego grona najwięcej przypadło na Telekomunikację Polską, która przeżywa dziś istny szturm inwestorów. Można tu mówić o szale zakupów – wartość handlu w pierwszych 60 minutach przekroczyła 100 mln zł, a kurs podskoczył o ponad 5 proc. Świetnie też prezentują się KGHM z 3-proc. wzrostem oraz PKN Orlen drożejący o ponad 2 proc. Nawet tak niechętny wzrostom ostatnimi czasy PKO BP idzie w górę o niecały 1 proc.

Bardzo duże obroty to oczywiście wynik zaangażowania się w grę na GPW kapitału zagranicznego. Jest ona także aktywny na giełdzie węgierskiej, gdzie BUX zyskuje w tempie niemal identycznym co nasz WIG20, czyli 1,8 proc. Wczoraj gracze zagraniczni nie palili się do kupna akcji spółek z GPW, ale dziś jest już zupełnie inaczej. Zapewne wpłynęły na to znacznie lepsze od oczekiwań dane o styczniowej inflacji podane wczoraj na kilka minut przed końcem sesji. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane