WIG20 powyżej psychologicznego poziomu 3000 punktów

(Paweł Kubisiak)
30-08-2006, 17:44

Środowe notowania na warszawskim parkiecie przyniosły kontynuację zwyżki indeksów. Barometr największych spółek WIG20 mimo, iż zyskał o połowę mniej niż we wtorek bo 1,28 procent, to zdołał wspiąć się na zakończenie sesji powyżej psychologicznego poziomu 3000 punktów.

Środowe notowania na warszawskim parkiecie przyniosły kontynuację zwyżki indeksów. Barometr największych spółek WIG20 mimo, iż zyskał o połowę mniej niż we wtorek bo 1,28 procent, to zdołał wspiąć się na zakończenie sesji powyżej psychologicznego poziomu 3000 punktów.

Na wartości zyskały również wszystkie pozostałe indeksy, jednak w ich przypadku skala wzrostu nie był już  tak wyraźna. Pozwala to przypuszczać, że za większą aktywnością strony popytowej stoją obecnie zagraniczne fundusze, korzystające z relatywnie niższych cen oraz korzystnych informacji napływających z rozpędzającej się polskiej gospodarki.

Nie bez znaczenia są tutaj lepsze nastroje na amerykańskich giełdach jakie pojawiły się po publikacji raportu z ostatniego posiedzenia FED z którego można wywnioskować trwalsze zatrzymanie serii podwyżek stóp za oceanem. Opublikowany w trakcie notowań lepsze od oczekiwań dane o naszym PKB w drugim kwartale tylko utwierdziły kupujących w słuszności swoich decyzji. Obok akcji KGHM, dużym wzięciem cieszył się walory TPSA, Pekao oraz Agory. Z kolei w przypadku PKNOrlen oraz PKO BP nie pierwszy już raz w ostatnim czasie wzrost kursów ograniczyła bardziej zdecydowana podaż.

 Również słabiej spisały się tym razem papiery BRE Banku oraz Lotosu, jednak w tym przypadku inwestorzy realizowali spore zyski po ostatnich wzrostach kursów tych spółek. W gronie mniejszych spółek wzięciem cieszyły się papiery Mastersa, Elkopu, Energoaparatury, Drozapolu, Centrostalu Gdańsk. Zyskiwała również szeroka grupa spółek z branży budowlanej z Budimeksem i Energomontażem Południe na czele.

Zapowiedź emisji akcji wywołała odwrót od papierów SkyEurope, które straciły na wartości sześć procent. Pozytywną wymowę sesji podkreśla dalsza zwyzka obrotu, przez co czwartkowe otwarcie notowań powinno mieć miejsce na wyższych poziomach. Bardziej zdecydowanej postawy strony podażowej spodziewać się można w obszarze 3053-3071 punktów.

Paweł Kubiak, makler DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WIG20 powyżej psychologicznego poziomu 3000 punktów