WIG20 pozostanie w trendzie bocznym

Marek Knitter
26-01-2004, 00:00

Od kilku tygodni amerykańskie indeksy giełdowe są w silnym trendzie wzrostowym. Duża część spółek przedstawiła dobre wyniki finansowe za IV kwartał 2003 roku. Pozytywnie oceniane są również prognozy na kolejny okres rozliczeniowy.

— W połowie ubiegłego tygodnia nastąpiło jednak wyhamowanie wzrostów. W czwartek Nasdaq borykał się nawet z lekką korektą. Podobnie było w przypadku indeksów DJ i S&P. Nie spodziewam się jednak w najbliższym tygodniu dużych spadków. Sądzę, że rynek się ustabilizuje, choć nie wykluczam ponownie delikatnej korekty — uważa Marcin Czerwonka, makler Internetowego Domu Maklerskiego (IDM).

Jego zdaniem, polski rynek giełdowy nie mógł mocno rosnąć. Przyczyna jest prosta — inwestorzy w obawie przed odrzuceniem planu wicepremiera Jerzego Hausnera wstrzymywali się z większymi inwestycjami.

— Dość dobrze zachowywały się tylko małe i średnie spółki. Obroty w tym segmencie w ubiegłym tygodniu znacznie wzrosły. Bardzo ważne dla dalszej sytuacji na rynku akcji będzie miało przyjęcie we wtorek przez rząd harmonogramu realizacji planu Jerzego Hausnera. Jego pozytywna interpretacja może spowodować, iż powrócą zagraniczni inwestorzy. Do tego czasu WIG20 pozostanie w trendzie bocznym — mówi Marcin Czerwonka.

Makler IDM uważa, że do czasu wyjaśnienia sytuacji w PKN Orlen gracze powinni unikać większego zaangażowania w jego akcje. Rada nadzorcza spółki zbiera się w najbliższą środę.

— Do spółek godnych uwagi zaliczam Ster-Projekt i PGF. Po podpisaniu kilku korzystnych kontraktów, wartość akcji tej pierwszej spółki systematycznie idzie w górę. Prognozy finansowe PGF na 2004 rok zostały pozytywnie przyjęte przez inwestorów. Gracze powinni też zwrócić uwagę na wszystkie spółki z indeksu WIG20. Ewentualny powrót na rynek zagranicznych inwestorów będzie oznaczać znaczny wzrost obrotów walorami największych polskich spółek giełdowych — dodaje Marcin Czerwonka.

Marcin Czerwonka, makler Internetowego Domu Maklerskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 pozostanie w trendzie bocznym