WIG20 próbuje pokonać 2300 pkt.

Kamil Zatoński
opublikowano: 16-10-2009, 10:34

Na GPW trwa wyczekiwanie na kolejne impulsy. Liderem wzrostów wśród największych spółek jest KGHM, wśród mniejszych – Drop.

Na otwarciu sesji WIG20 wzrósł o 0,09 proc. do 2278,19 pkt. W kolejnych minutach bykom udało się jednak wypracować większą przewagę, ale na razie nie tak dużą, by zdecydowanie przekroczyć 2300 pkt. . O godz. 10.33 wartość indeksu wynosiła 2289 pkt. To 0,6 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia. Podobne zyski notują też inne europejskie parkiety.

Wśród blue chipów znów wyróżnia się KGHM, drożejący o 2,5 proc. do 97,20 zł. Bariera 100 zł jest już na wyciągnięcie ręki. Poprzednio za walory miedziowego koncernu tyle płacono w połowie 2008 r. Drożeją też papiery BRE, Lotosu, PGNiG i TP, reszta notuje skromne zyski lub umiarkowane spadki.

Wśród mniejszych spółek liderem wzrostów jest Drop, który dziś przed seesją podał prognozy wyników na ten i przyszły rok. Zysk netto w 2009 r. ma wynieść 8 mln zł (przy cenie 37,50 zł C/Z wynosi 25), a w 2010 r. 12 mln zł (C/Z 16,7). W „PB” prezes spółki mówi, że w najbliższych tygodniach zapadną decyzje odnośnie pozyskania finansowania na rozwój nowych obszarów działalności spółki (przeróbka makulatury, utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego). W grę wchodzi emisja akcji bez prawa poboru (w wysokości 10 proc. obecnego kapitału) lub emisja obligacji.

W cenie są znów papiery Euromarku, który być może wreszcie złapie oddech dzięki pogorszeniu pogody. We wrześniu spółka wprowadziła już kolekcję jesienno-zimową, która wówczas nie sprzedawała się (przychody spadły o 28 proc. w ubiegłym miesiącu), bo było za ciepło.

Rosną notowania Orco Property Group. Inwestorzy po raz kolejny konsumują znaną już od kilku dni informację o wydłużeniu o pół roku okresu ochrony przed wierzycielami.

Przy symbolicznych obrotach w górę idą notowania Orła. Czterej akcjonariusze, dysponujący łącznie 28,7 proc. głosów na WZA, zawarli porozumienie, w ramach którego zobowiązali się do głosowania „za” nad projektami uchwał na najbliższym WZA, gdzie decydować się będzie podwyższenie jej kapitału zakładowego. Chodzi o emisję prywatną z wyłączeniem prawa poboru, skierowaną do wierzycieli spółki oraz publiczną emisję z prawem poboru.

Blisko 2 proc. zyskuje Bank Handlowy. Wynik brutto banku za III kwartał zostanie nieoczekiwanie powiększony o 118 mln zł z tytułu nadpłaconego VAT.

Spadają notowania Centrum Klimy. Spółka ustaliła cenę maksymalną w planowanej emisji akcji na 12 zł. Na GPW papiery wyceniane są na ponad 13 zł.

Umiarkowane spadki zalicza Techmex. Zarząd złożył wczoraj wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Wcześniej DnB Nord skierował do sądu wniosek o upadłość likwidacyjną.

Nie zmienia się kurs PBG. ING Securities podwyższyło rekomendację dla akcji spółki z „trzymaj” do „kupuj”. Analitycy biura obniżyli jednocześnie zalecenie dla Mostostalu Warszawa – z „kupuj” do :trzymaj. Kurs spółki spada o 0,6 proc. Spada też kurs innej budowlanej firmy – Pol-Aquy. Jeszcze tylko dziś można odpowiedzieć na wezwanie, ogłoszone przez hiszpańską Grupo Dragados. Oferuje ona 27 zł za walor. Na GPW można je kupić za ok. 26,50 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / WIG20 próbuje pokonać 2300 pkt.