WIG20 rozpoczął tydzień od solidnej huśtawki

Paweł Cymcyk
opublikowano: 16-06-2009, 00:00

Na GPW najpierw było ujemne otwarcie, a potem błyskawiczny rajd w górę. Okazało się jednak, że dojście do poziomów z piątkowego zamknięcia jest szczytem możliwości indeksów. Warto zauważyć, że wzrostową akcję wykonano na przekór wszystkim zagranicznym parkietom. Mogłoby to świadczyć o sile rynku, gdyby nie fakt, że WIG20 udało się utrzymać na plusie tylko przez dwie minuty. Po chwili spadł już do poziomu z otwarcia. Wszystkie emocjonalne ruchy skończyły się niczym i po godzinie testowaliśmy rejon okrągłych 2000 pkt. Mimo że nie jest to żadne istotne technicznie wsparcie, to psychologia robi swoje.

 

Po południu stabilizacja i spadek aktywności były naturalne po porannych ekscesach. Zwłaszcza że brakowało zewnętrznych impulsów do większych zmian. W tym czasie najwięcej traciły banki i sektor surowcowy, a największym zyskiem mogła pochwalić się TP, która popularność wśród kupujących zawdzięczała przydzieleniu po sesji dywidendy. Jutro tylko przez ten element WIG20 straci na otwarciu 18 pkt.

 

W poniedziałek krajowi inwestorzy przeszli obojętnie obok danych o inflacji. Mocniej zareagowali na to inwestorzy na rynku walutowym. Kurs złotego podskoczył do poziomów z ubiegłego tygodnia. Perspektywa braku obniżki stóp procentowych przez RPP teoretycznie wzmacnia złotego. Rynek zinterpretował ten komunikat nieco inaczej: brak obniżki to wolniejsze wychodzenie z kryzysu, a to osłabia naszą walutę. Trzeba też zauważyć, że bez echa przeszła informacja dotycząca tegorocznego deficytu budżetowego. Został on zrealizo- wany już w ponad 90 proc., ale perspektywa powiększenia prognozowanego deficytu jest tak oczywista, że trudno było oczekiwać zaskoczenia.

 

Pod koniec dnia martwić mógł indeks NY Empire State opisujący gospodarkę w rejonie Nowego Jorku. Nie udało mu się wzrosnąć trzeci raz z rzędu i jego wartość nadal pokazuje gospodarcze kurczenie się tego rejonu.

Ostatecznie słabe zakończenie z 1,7-procentowym spadkiem WIG20 oznacza, że i tak byliśmy jednym z najlepszych rynków w regionie i znacząco lepsi od zachodnich parkietów. Tam przecena sięgnęła ponad 2,5 proc. To na razie niegroźny spadek. Rozpoczęty tydzień niesie ze sobą zagrożenie wynikające z rozliczeń kontraktów terminowych oraz silnego odbicia się indeksów w USA od ważnych oporów. Na horyzoncie nie widać nic, co mogłoby zneutralizować te niedźwiedzie sygnały.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk

Polecane