WIG20 silniejszy od otoczenia

Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 06-10-2017, 20:33

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w pierwszy piątek miesiąca, więc już na starcie można było założyć, iż rynek wykorzysta okazję do rozegrania scenariusza zwykle granego podczas oczekiwania na comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Pierwsze wymiany wskazały jednak, iż płaskie otwarcia w Europie nie przekładają się na adekwatną grę w Warszawie. Od poranka rynek wykazywał większą aktywność, która w drugiej godzinie sesji zaowocowała dynamicznym wzrostem WIG20. W efekcie indeks rósł w oderwaniu od rynków bazowych przy blisko 300 mln złotych. Czytelne zagranie większego kapitału skupiło się na spółkach surowcowych, z których Lotos i PKN dowiozły dobre wyniki do finału sesji. W kolejnych godzinach aktywność rynku nie była już tak duża.

W istocie do 300 mln złotych ugranych przez WIG20 w pierwszych dwóch godzinach, w kolejnych sześciu godzinach sesji rynek zdołał dodać tylko 453 mln złotych. Spadkowi aktywności większych graczy towarzyszyło cofnięcie, które przyspieszyło po co najmniej niejednoznacznych danych z amerykańskiego rynku pracy. Słabszy od oczekiwań wzrost etatów – związany głównie ze szkodami wyrządzonymi przez huragany – uzupełniły spadek bezrobocia i wzrost płacy godzinowej, co przełożyło się na umocnienie dolara i osłabienie złotego. W finale szkody poczynione przez zbyt nerwową reakcję rynku na amerykańskie dane zostały odrobione i WIG20 skończył sesję rosnąc o 0,6 procent. Dla zwolenników analizy technicznej rozdanie było głównie kolejną konfrontacją z oporem w rejonie 2480 pkt. Wyjście i powrót pod opór oraz zamknięcie na 2479 pkt. czynią dzisiejszy handel kolejnym w serii porażek byków z dawnym ograniczeniem konsolidacji.

Pozytywnym elementem jest tygodniowa zwyżka WIG20 o przeszło 1 procent, która nie przesądza jeszcze o powrocie do wzrostów, ale buduje sygnał, iż popyt próbuje grać pod wyczerpanie korekty. Trudno jednak już dziś mówić o momencie przesilenia. W mocy pozostało konsolidacyjne zawieszenie nad wsparciem w rejonie 2420 pkt. i pod oporem w rejonie 2480 pkt., więc gra o wybicie z kreślonej półki zorganizuje handel na początkowych sesjach nowego tygodnia. 

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane