WIG20 stracił w tym tygodniu 1,13 proc., MIDWIG zaś wzrósł o 1,4 proc.

(Artur Szymański)
opublikowano: 10-11-2005, 17:10

Po dwóch nudnych sesjach we wtorek i środę ostatnia sesja tygodnia wniosła wreszcie jakieś życie na giełdowy parkiet. Maksymalna rozpiętość dziennych wahań WIG20 wyniosła 45 pkt, podczas gdy w poprzednich dniach było dwukrotnie mniejsza. Z takiego obroty spraw cieszyć się mogą zwłaszcza day traderzy na rynku kontraktów terminowych.

Po dwóch nudnych sesjach we wtorek i środę ostatnia sesja tygodnia wniosła wreszcie jakieś życie na giełdowy parkiet. Maksymalna rozpiętość dziennych wahań WIG20 wyniosła 45 pkt, podczas gdy w poprzednich dniach było dwukrotnie mniejsza. Z takiego obroty spraw cieszyć się mogą zwłaszcza day traderzy na rynku kontraktów terminowych.

Początek sesji przyniósł wzrost cen akcji ale i minimalną zmienność indeksu. Z większymi ruchami inwestorzy czekali na zakończenie sejmowego expose Kazimierza Marcinkiewicza. Ponieważ premier nie powiedział nic co by mogło miło zaskoczyć inwestorów, to ci nie uważali za stosowne zwiększyć pozycje w akcjach. Odstawienie popytu zaowocowało spadkiem wartości indeksów.

Z początku było to tylko osuwanie, ale gdy WIG20 zjechał poniżej poziomu środowego zamknięcia pokazała się nieco większa podaż. Sprzedający nie wykazali się wystarczającą agresją w działaniu, by doprowadzić do wybicia dołem z kilkudniowej konsolidacji. Nie udało się pogłębić poniedziałkowego dołka, a w ostatniej godzinie notowań kupujący doprowadzili do odbicia i zminimalizowania dziennej straty.

WIG20 stracił na zamknięciu skromne 0,27 proc. W perspektywie czterodniowego tygodnia indeks blue chipów zniżkował o 1,13 proc. Znacznie lepiej wypadł indeks średnich spółek MIDWIG. Jego wartość przekroczyła po raz pierwszy w historii wartość 2000 pkt. Zamknięcie zastało indeks 10,12 pkt wyżej, co oznacza prawie 1-proc. wzrost w czwartek. W ciągu całego tygodnia wskaźnik zyskał 1,4 proc.

W czwartek najmocniej na korzyść rynku pracowała Telekomunikacja Polska, której akcje za zamknięciu podrożały o ponad 2 proc. Od takiej zwyżki dzień rozpoczynał Pekao SA, który pochwalił się dobrymi wynikami. Później jednak górę wzięła ochota do realizacji zysków, na zamknięciu papiery były tańsze o 0,3 proc. niż w środę.

Większość porannej zwyżki utrzymał natomiast GTC. Deweloper zanotował 124,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kwartale wobec 64,53 mln zł zysku rok wcześniej. W efekcie walory podrożały o 2,76 proc. co jest najwyższym dziennym wzrostem w gronie spółek WIG20. Niespełna 2 proc. zyskały notowania Banku BPH, również dzięki wynikom kwartalnym. Grupa zarobiła na czysto 716 mln, analitycy prognozowali, że po III kwartałach BPH zarobi 712 mln zł.

Podobnie jak Pekao, tak i Prokom nie utrzymał wysokich lotów z początku sesji. Na zamknięciu kurs wrócił do poziomu ze środy, choć wcześniej walory szły w górę o ponad 1,5 proc. Informatyczna spółka miała 28,57 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 3,94 mln zł straty rok wcześniej. Średnia oczekiwań rynkowych wynosiła 23,51 mln zł.

Najwyższe obroty 113 mln zł zanotowano na akcjach PKN Orlen, które potaniały o 1,3 proc. W poniedziałek spółka publikuje wyniki kwartalne. Analitycy ankietowani przez ISB uważają, że grupa PKN Orlen mogła odnotować 804-1084 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy konsensusie na poziomie 955 mln zł. Rok wcześniej miała 837 mln zł zysku netto.

Najlepszą inwestycją w tym tygodniu na GPW były akcje Lubawy, które podrożały o 30 proc. Zapowiedzi dobrych wyników za III kwartał, zyskownej sprzedaży części majątku przedsiębiorstwa, prowadzone rozmowy w sprawie nabycia udziałów w spółce Prymus oraz zmiany w akcjonariacie korzystnie wpływają na notowania spółki. Kurs zbliża się do rekordowych poziomów z marca 1997 r. AS

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane