WIG20 uporał się z barierą 1857 pkt

Artur Szymański
opublikowano: 27-01-2005, 00:00

W poprzednią środę inwestorzy bezskutecznie starali się pokonać barierę 1857 pkt na WIG20, co w kolejnych dniach zemściło się zjazdem o 50 pkt. We wtorek ta sztuka znów się nie udała, ale tym razem kupujący nie dali za wygraną i w środę bariera padła. Indeks największych spółek zakończył wczorajszą sesję na poziomie 1861,93 pkt, o 0,58 proc. wyżej niż poprzedniego dnia.

Co ciekawe, nastroje na rynku po tej w sumie udanej sesji nie są najlepsze. Widać to po zachowaniu kontraktów terminowych. Indeks zyskał wczoraj 11 pkt, a marcowa seria futures na WIG20 straciła 6 pkt. Wartość kontraktów na WIG20 zjechała już do poziomu samego indeksu. Rynek terminowy nie podzielają więc optymizmu inwestorów na rynku akcji. Także w posesyjnych komentarzach analityków i maklerów dominowały powątpiewania w możliwość kontynuacji wzrostu cen akcji. Choć w tym kontekście warto przypomnieć, że na giełdzie większość zazwyczaj nie ma racji…

Ton komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest pozytywny. Po pierwsze, rada uważa że niższe od oczekiwań dane o grudniowej produkcji przemysłowej nie przesądzają o spadku tempa wzrostu gospodarczego poniżej poziomu 4,5-5,5 w najbliższych dwóch latach. To pierwsza dobra wiadomość dla inwestorów. Druga jest taka, że oczekiwania inflacyjne na najbliższe 12 miesięcy spadły w styczniu do 4,1 proc. z 4,3 proc. w grudniu. Oddala to wizję podwyżek stóp procentowych. Wreszcie po trzecie, od poprzedniego posiedzenia nie pojawiły się nowe ryzyka dla przyszłej inflacji. Wczoraj inwestorzy nie mieli już jednak czasu, by zareagować na popołudniowy komunikat RPP.

Mogą uczynić to dziś. Dla byków wymarzony scenariusz to kontynuacja odbicia na Wall Street. Początek sesji za oceanem nastrajał optymizmem. Wracając zaś na nasz rynek, także przebieg środowej sesji nie budzi większych obaw. WIG20 powoli, choć systematycznie piął się do góry. Rano pomocną dłoń inwestorom grającym pod zwyżkę podała RPP, publikując wcześniej niż zwykle komunikat o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Pokonaniu na półmetku poziomu 1857 pkt towarzyszyła większa aktywność inwestorów, co raczej nieźle rokuje na przyszłość.

Jedne co może nieco niepokoić to fakt, że największe spółki nie ciągnęły rynku tak jak we wtorek. Lepiej od gigantów sprawowały się Dębica, Orbis, GTC i Netia, których akcje podrożały o ponad 2 proc. Z dużych spółek najlepiej wypadło PKO BP, ale bank obrotami ustąpił TP czy PKN Orlen. Największy na rynku dzienny wzrost po raz drugi z kolei zanotował Elektrim — 15,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WIG20 uporał się z barierą 1857 pkt