WIG20 utrzymuje się nad wsparciem przy niskich obrotach

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 28-02-2008, 10:47

Na warszawskim parkiecie notowania od samego początku wydarzenia toczą się bardzo spokojnie, by nie powiedzieć sennie. Ułamkowe zmiany europejskich indeksów i bliskie poziomu neutralnego notowania amerykańskich kontraktów sprzyjają leniwej stabilizacji.

Poziom 3000 pkt. na Wig20 ani nie był dotąd poważnie zagrożony, a popytowi udaje się utrzymać indeks powyżej tej wartości. Także indeksy średniaków i maluchów nie zmieniły wartości. Bliskość wsparcia nie spowodowała większego zainteresowania handlem. Obroty są bardzo niskie, na poziomie 150 mln. zł.Wygląda na to, że liczba aktywnych graczy jest minimalna, a rynek jest całkowicie zdany na przypadkowe wahnięcia nastrojów.

Zmiany wartości poszczególnych spółek także są ułamkowe. Wśród blue chipów wyjątkiem jest np. PGNiG, które zyskuje ponad 2 proc. i jest liderem Wig20. Spółka rośnie, gdyż inwestorzy wybaczyli jej wynoszący ponad 1 mld. zł. jednorazowy odpis, koncentrując uwagę na dobrych rezultatach operacyjnych. Najsłabsze są BZWBK i Lotos. Druga ze spółek podała wyniki zgodne z konsensusem, ale widocznie nie zadowoliło to rynku, który być może liczył na więcej, biorąc pod uwagę drożejącą ostatnio ropę. Dzisiaj czarne złoto tanieje, a nieznaczna spadkowa korekta kursu EUR/USD wytwarza lekką presję na ceny metali szlachetnych. Metale przemysłowe nie są jak dotąd zagrożone i trzymają się blisko szczytów, ale gdyby dolar zaczął się umacniać i tutaj może nastąpić korekta.

Biorąc pod uwagę minimalne zaangażowanie inwestorów, można spodziewać się kopiowania przez indeksy GPW ruchów Dax i amerykańskich kontraktów. Na razie na nic dramatycznego się nie zanosi, pozostaje więc mieć nadzieję, że warszawski rynek nie okaże się dzisiaj outsiderem. Dzisiejsze dane z USA nie są może wysokiej rangi – rewizja PKB i cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – ale w razie większego odstępstwa od oczekiwań może nastąpić żywsza reakcja. Inwestorzy amerykańscy będą jednak chyba bardziej wyczuleni na wiadomości z sektora finansowego, szczególnie dotyczące perspektyw poprawy sytuacji ubezpieczycieli obligacji i zahamowania fali odpisów w bankach. Powoli umacnia się za oceanem przekonanie, że sytuacja w tym segmencie rynku przestaje się pogarszać.

 

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WIG20 utrzymuje się nad wsparciem przy niskich obrotach