WIG20 w ciągu tygodnia zyskał ponad 3 proc.

(Artur Szymański)
opublikowano: 20-05-2005, 17:03

Zgodnie z oczekiwaniami, podaż pojawiła się tuż przy poziomie 1900 pkt. W ostatniej godzinie notowań WIG20 stracił połowę dorobku. Przez kilka wcześniejszych godzin sprzedający zachowywali zupełnie bierną postawę, skutkiem czego nawet przy małym popycie na akcje indeksy szły do góry.

Zgodnie z oczekiwaniami, podaż pojawiła się tuż przy poziomie 1900 pkt. W ostatniej godzinie notowań WIG20 stracił połowę dorobku. Przez kilka wcześniejszych godzin sprzedający zachowywali zupełnie bierną postawę, skutkiem czego nawet przy małym popycie na akcje indeksy szły do góry.

Nie była to specjalnie porywająca sesja. Indeksy mozolnie szły w górę chociaż aktywność inwestorów była bardzo niewielka. Jedynie na akcjach PKN Orlen widać było jako taki handel. Reszta rynku drzemała. Inwestorzy nie sprzedawali akcji i już samo to wystarczyło by niewielki popyt drobnych inwestorów podnosił wartości indeksów.

Sielanka skończyła się tuż przy poziomie 1900 pkt. Tu można się było spodziewać reakcji sprzedających, co też i miało miejsce. Ostatnie 60 minut sesji przyniosło zjazd o 15 pkt. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na poziomie 1884,68 pkt, czyli 0,44 proc. wyżej niż we czwartek. W ciągu tygodnia natomiast jego wartość zwiększyła się o 3,09 proc.

Niemal równo z dzwonkiem na koniec sesji GUS podał dane o produkcji przemysłowej i cenach produkcji sprzedanej przemysłu. W kwietniu produkcja przemysłowa spadła w ujęciu rocznym o 1,0 proc. Ekonomiści spodziewali się, że spadek będzie większy. Średnia oczekiwań spadku wynosiła 4,6 proc. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w kwietniu o 0,8 proc. w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku, i tu prognozy ekonomistów ankietowanych przez ISB trafiły w punkt.

Największym wzięciem cieszyły się w piątek akcje PKN Orlen. Papiery podrożały o 0,9 proc. przy obrotach około 120 mln zł. CAIB podwyższyło rekomendację dla akcji płockiej rafinerii do „kupuj” z „trzymaj” z ceną docelową 47 zł.

Od rana najwyższym wzrostem mógł się pochwalić Prokom Software. Na zamknięciu wzrost wyniósł 2,9 proc. Po południu Ryszard Krauze, prezes spółki poinformował, że Prokom chce przeznaczać 10-40 proc. zysku jednostkowego oraz zysku spółek z grupy kapitałowej na wypłatę dywidendy począwszy od 2005 r. Spółce pomagała też informacja, że Prokom Investments (akcjonariusz P. Software) został partnerem hiszpańskiej Fadesy, z którą ma zająć się deweloperką.

O 1,5 proc. skoczył kurs Agory. Po wczorajszym obniżeniu przez CA IB rekomendacji z „kupuj” do „trzymaj” dziś wydawca „GW” doczekał się… podwyższenia zalecenia przez DM BZ WBK z „trzymaj” do „kupuj”. Broker jedną akcję Agory wycenił na 82,6 zł.

Najgorzej w gronie blue chipów zaprezentował się KGHM taniejąc o 1,4 proc. Wiktor Błądek, prezes spółki został wybrany przez załogę kombinatu na swojego przedstawiciela w zarządzie, lecz nie zamierza rozstawać się z wygodnym fotelem szefa spółki. Jego zdaniem, z powodzeniem można łączyć funkcję prezesa spółki oraz członka zarządu wybranego przez pracowników… Akcjonariusze są najwidoczniej innego zdania. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane