WIG20 w identycznej sytuacji jak po 2002 r. (ĆWIERĆ WIEKU GPW)

Ten rok zakończy się zwyżką indeksu WIG20, jeśli tylko wierzyć prawidłowościom obserwowanym od początku istnienia warszawskiej giełdy.

W sobotę mija 25. rocznica pierwszej sesji na warszawskiej giełdzie. Z tej okazji postanowiliśmy wziąć pod lupę trzy wykresy obejmujące ten okres i sprawdzić, jakie wynikają z nich wnioski. Po analizie technicznej indeksu WIG przyszedł czas, by przyjrzeć się regularnościom na wykresie indeksu WIG20.

Indeks notowanych w Warszawie blue chipów ma za sobą trzy spadkowe lata z rzędu, co nie zdarzyło się nigdy w historii. Wcześniej wskaźnik notowanych w Warszawie blue chipów najbliżej takiej niekorzystnej passy był w latach 2000-2002 (rok 2000 zdołał jednak zakończyć na symbolicznym plusie). Wówczas była to zapowiedź trwałej poprawy koniunktury – wskaźnik zakończył zwyżką kolejne pięć lat z rzędu.
Notowania indeksu WIG20 na koniec kolejnych lat kalendarzowych. Na wykresie zaznaczono serie spadkowych lat indeksu. Źródło: pb.pl.

Notowania indeksu WIG20 na koniec kolejnych lat kalendarzowych. Na wykresie zaznaczono serie spadkowych lat indeksu.
pb.pl
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane