WIG20 "w ogonie" Europy

  • PAP
opublikowano: 27-09-2021, 18:24

Choć spadki trzech największych krajowych indeksów nie przekraczały 0,3 proc. to WIG20 na koniec dnia był jednym z najsłabszych w Europie. Na GPW wzrosty sektora bankowego nieco osłabły na koniec dnia, przez co w gronie największych spółek przeważyła podaż akcji spółek odzieżowych.

"To trzecia spadkowa sesja na WIG20, ale druga kiedy jesteśmy zauważalnie słabsi od otoczenia w Europie - piątek także zamykaliśmy na dole tabeli. Jeszcze rano wydawało się, że to może być sesja odbicia, ale końcówka sesji w Azji była słabsza, a po zauważalnie wyższym otwarciu w Europie widoczne było schodzenie coraz niżej. Wejście do gry Amerykanów nie pokazało zmiany w tym trendzie" - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

"Na rynkach widać niepewność o to co będzie dalej. Jesteśmy cały czas w układzie podwyższonej inflacji, Fed zapowiada tapering i inne banki centralne też mogłyby skłonić się do zacieśniania swojej polityki. Temat Evergrande został zepchnięty na dalszy plan, ale nadal wisi nad rynkiem" - dodał.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 stracił 0,29 proc. do 2.292,47 pkt., WIG zniżkował o 0,19 proc. do 70.027,10 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,16 proc. do 5.272,06 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,26 proc. do 21.125,61 pkt.

Krajowe indeksy znalazły się w gronie najsłabszych w Europie. W momencie zamknięcia notowań na GPW większość giełd rosła, a zwyżki sięgały 3 proc. na Islandii. Niemiecki DAX rósł o 0,4 proc. Z kolei w USA S&P 500 tracił 0,2 proc. a Nasdaq spadał o 0,6 proc.

Ryczko zwrócił uwagę, że na globalnych rynkach w centrum uwagi inwestorów były rosnące ceny źródeł energii - gazu ziemnego, węgla i ropy, która znalazła się na 3-letnim maksimum.

"Subindex Euro Stoxx 600 grupujący spółki związane z ropą i gazem był dziś najmocniejszy. Mocne globalnie były także banki, ze względu na rosnące rentowności" - wskazał analityk.

"Choć na krajowym parkiecie te trendy nie były specjalnie widoczne, to właśnie paliwowy Orlen i dwa banki rosły najmocniej w WIG20" - dodał.

Obroty na GPW przekroczyły 1 mld zł, z czego 807 mln zł przypadło na największe firmy. Inwestorzy handlowali przede wszystkim walorami Orlenu (127 mln zł), PKO BP (113 mln zł) oraz Allegro (104 mln zł).

Rosło 5 z 15 indeksów sektorowych, w tym najmocniej motoryzacja - o 1,5 proc., poprawiając swój historyczny szczyt notowań. Banki zwyżkowały o 1 proc., choć w ciągu dnia wzrosty sięgały 2 proc.

Wcześniejsze 2 proc. wzrosty PKN Orlen, PKO i Pekao nieco stopniały i spółki te zakończyły notowania 1,2 - 1,1 proc. na plusie.

Na koniec dnia traciła większość spółek z WIG20 (13 z 20), w tym najmocniej CCC (-3,6 proc.), które zakończyło tym samym trwającą cztery sesje serię wzrostów. Tuż za CCC było będące w tym samym sektorze LPP (-2,7 proc.). Indeks sektora także spadł o 2,7 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Po ok. 1,5 proc. traciły Tauron, CD Projekt, Asseco, Lotos i Dino.

Najsłabszą branżą w poniedziałek okazały się leki - poszły w dół o blisko 3 proc. Jak wskazał Ryczko, przyczynił się do tego ponad 7 proc. spadek notowań Celon Pharmy, która waży najwięcej w tym indeksie sektorowym. Kurs dotarł do 36,1 zł i znalazł się najniżej od blisko roku.

Między 3 a 4 proc. zniżkowały Ciech, Enea i LiveChat Software.

W sWIG80 na koniec dnia najmocniej rósł Serinus (10,2 proc.), choć przez większość sesji uwaga inwestorów skupiała się na ML System i ZE Paku. Ryczko zwrócił uwagę, że zwyżka gazowego i naftowego Serinusa wpisuje się w panujący na rynku trend, przy czym w ostatnim czasie ma ona opinię nieco spekulacyjnej.

Ostatecznie ZE PAK wzrósł o blisko 10 proc., przy 6,5 mln zł obrotów. Tym razem Zespół Elektrowni PAK poinformował, że zakończył pierwsze półrocze 2021 roku zyskiem netto w wysokości prawie 20 mln zł wobec straty netto przed rokiem na poziomie 261 mln zł. Spółka od czasu podania informacji o budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie kurs spółki podlega podwyższonej zmienności.

Notowania ML System wzrosły o 8,2 proc. i przy najwyższych obrotach w indeksie (9,3 mln zł) odbiły po tygodniowej serii spadków. Poniedziałkowy ruch rozpoczął się po informacji, że ML System zawarł umowę o współpracy ze spółkami Pilkington IGP oraz Pilkington Polska w sprawie wspólnej koordynacji sprzedaży produktów szklanych dla budownictwa wykorzystujących powłoki kwantowe oraz technologię BIPV, a także produktów linii Smart Glass.

W gronie spółek o niższej kapitalizacji w dół szedł przede wszystkim Voxel (-4,6 proc.), który kontynuuje korektę po wyznaczeniu 10 września rekordu notowań.

Z kolei po tym jak w ubiegłym tygodniu TIM poprawił 14-letni szczyt, kurs w poniedziałek zniżkował drugą sesję z rzędu (-3,4 proc.).

Po ok. 3,5 proc. traciły także Agora i Oponeo .pl.

Na szerokim rynku 12-proc. spadek utrzymały notowania Medicalgorithmics, który podał, że chce pozyskać dodatkowe środki w celu zapewnienia finansowania i możliwości kontynuowana strategii rozwoju oraz zabezpieczenia płynności grupy. Wśród rozważanych scenariuszy jest emisja akcji i obligacji, a celem jest pozyskanie 2-5 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane