WIG20 walczy z poziomem 1954 pkt.

30-12-2004, 11:46

Zgodnie z oczekiwaniami, początek czwartkowej sesji przyniósł wzrost indeksów, niemniej jednak nie udało się jak na razie pokonać szczytów hossy ustanowionych 20 grudnia. Jeśli kolejne próby nie przyniosą sukcesu, to może się pojawić zniechęcenie.

WIG20 na początku sesji pokonał poziom 1951 pkt stanowiący tegoroczne maksimum w cenach zamknięć, oraz naruszył 1954 pkt – górkę w cenach dnia. Na więcej zabrakło jednak animuszu. Obroty są mniejsze niż wczoraj, handel spółkami z WIG20 obrazują zaledwie 70-mln obroty. Wczoraj o tej porze były o 30 mln zł większe.

Nawet jednak gdyby doszło do małego spadku, to i tak obraz rynku pozostanie dobry. Po tak dużym jak wczoraj wzroście indeksów nie można zbyt wiele wymagać od inwestorów. Jeden dzień oddechu na pewno nie zaszkodzi.

W sylwestra na GPW można się spodziewać szampańskich nastrojów. Wczoraj jednak kupujący nie pozostawili złudzeń, że ich celem na koniec roku jest osiągnięcia nowego szczytu. Funduszom będzie zależeć na maksymalnie możliwym wywindowaniu indeksów, tak by móc się klientom pochwalić dobrymi wynikami za 2004 r.

Martwi trochę wąskie grono chętnych do zakupu akcji Telekomunikacji Polskiej. Nic dziwnego – po wczorajszej sesji spółka poinformowała, że planuje utworzenie w IV kwartale 2004 r. rezerwy w wysokości około 130 mln zł na odprawy dla odchodzących pracowników. Kwota ta umniejszy tegoroczny zysk netto, co nie cieszy krótkoterminowych graczy. Natomiast dla długookresowych inwestorów jest to dobra wiadomość, bo cięcie kosztów zwiększy w końcu wyniki spółki.

Drożeją nieco, ale przy małym obrocie, walory KGHM. Dziś przed sesją kombinat podał, że Deutsche Bank Trust Company Americas (bank depozytariusz w programie kwitów depozytowych) zwiększył udział w głosach na WZA Polskiej Miedzi do poziomu 5,04 proc.

Na szerokim rynku w górę przy wysokim wolumenie idzie kurs WSiP. Sąd umorzył postępowanie o bezumowne korzystanie z budynku będącego siedzibą spółki przed 1996 r. Ograniczył też odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści z tytułu nadbudowy trzech pięter budynku do 23,8 mln zł. To również dobra wiadomość, ponieważ spółka informowała w prospekcie, że utworzyła rezerwę na odszkodowania w wysokości 34 mln zł.

Udanie zadebiutował Eurofaktor. Przebitka w stosunku do ceny emisyjnej wyniosła 3,1 proc., w miarę upływu czasu cena akcji rośnie przy wysokim zainteresowaniu inwestorów. Na taki obrót spraw z pewnością ma wpływ podwyższenie tegorocznej prognozy zysku netto do 5,1 mln zł z 4,3 mln zł, oraz obrotów – do 1 mld zł z 950 mln zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 walczy z poziomem 1954 pkt.