WIG20 wreszcie poradził sobie z barierą 1700 pkt

Artur Szymański
opublikowano: 06-08-2004, 00:00

Publikacja przez kilka dużych spółek wyników kwartalnych wyższych od prognoz analityków oraz poprawa koniunktury na giełdach Eurolandu to przepis na wzrost WIG20. Indeks największych spółek zyskał na wartości już trzeci dzień z rzędu. W czwartek pokonał barierę 1700 pkt, kończąc dzień 4,9 pkt powyżej. Trochę szkoda, że sesja nie zakończyła się na dziennym maksimum. To by podkreślało siłę obozu byków. Opór 1710 pkt okazał się jednak nieco za silny. Nie ma jednak co rozrywać szat z tego powodu. Jeśli na Zachodzie utrzymają się dziś wzrosty, a na rynek napłyną kolejne dobre raporty spółek, to sforsowanie tej bariery nie powinno być problemem.

Czwartkowa sesja przebiegała w spokojnej atmosferze, w odróżnieniu od środy nie było nerwowych ruchów. Przewaga kupujących nie podlegała dyskusji. Inwestorzy jeszcze chętniej niż w środę uzupełniali portfele akcjami, obroty nieznacznie wzrosły do przyzwoitego poziomu 280 mln zł. Największym wzięciem cieszyły się akcje zwłaszcza tych spółek, które mile zaskoczyły wynikami kwartalnymi. Do takich z pewnością należy zaliczyć Agorę. Skonsolidowany zysk netto wydawcy „Gazety Wyborczej” wyniósł 21,08 mln zł, co jest sporym zaskoczeniem. Analitycy prognozowali, że spółka nie zarobi wiele więcej niż przed rokiem, tymczasem spółka popisała się wynikiem ponad dwukrotnie wyższym od osiągniętego w II kwartale 2003 r, więc prawie 5-proc. wzrost jej kursu nie jest zaskoczeniem.

Notowania KGHM skoczyły o 1,7 proc. DB Securities podwyższył rekomendację do „kupuj” z „trzymaj”, do czego skłoniły bardzo dobre wyniki kwartalne miedziowego kombinatu. Cenę docelową podniesiono o 7 proc., do 32,7 zł. Po kilku gorszych dniach w górę poszły nareszcie kursy banków. Bank BPH pozytywnie zaskoczył wynikami II kwartału. Grupa BPH miała 261,91 mln zł zysku netto wobec 100,30 mln zł zysku rok wcześniej. Jest to wynik nieco lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku od 206,4 do 277,0 mln zł. Również na skutek dobrych wyników wzrosła wartość akcji BA CA oraz ING BSK. Inwestorzy ostrzą sobie zęby na dzisiejszą publikację raportu Pekao. W oczekiwaniu na rezultaty kurs największego giełdowego banku wzrósł o prawie 2,2-proc. Spadały za to notowania Telekomunikacji Polskiej i PKN Orlen. Ze zniżki kursu TP nie ma co wyciągać pochopnych wniosków, ponieważ towarzyszyły temu bardzo niskie obroty. Z kolei spadek notowań PKN o 0,3 proc. też trudno uznać za wiarygodną ocenę rynku zmian w radzie nadzorczej spółki, które umocniły pozycję skarbu państwa. Inwestorzy czekają na rozwój wydarzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 wreszcie poradził sobie z barierą 1700 pkt