WIG20 wrócił do poziomu z piątku

(Artur Szymański)
23-05-2005, 14:54

Po południu inwestorzy doprowadzili do odrobienia strat z początku poniedziałkowej sesji, ale jak na razie nie wystarczyło sił i środków, aby WIG20 uporał się z poziomem piątkowego zamknięcia.

Po południu inwestorzy doprowadzili do odrobienia strat z początku poniedziałkowej sesji, ale jak na razie nie wystarczyło sił i środków, aby WIG20 uporał się z poziomem piątkowego zamknięcia.

Po wyrównaniu minimum poprzedniej sesji pod koniec pierwszej godziny dzisiejszych notowań, podaż dała za wygraną i kolejne cztery godziny przyniosły wzrost cen akcji. Nie stoi jednak za nim znaczący kapitał, co widać po małych dziś obrotach.

Inwestorzy giełdowi kierują się wskazówkami z rynku walutowego. Początek dnia przyniósł spadek wartości złotego, lecz później polska waluta z nawiązką odrobiła straty. Wskaźniki koniunktury na GPW podążają ślepo tym tropem.

Niewielka aktywność inwestorów nie dziwi w obliczu braku danych makro i skróconego tygodnia. Tak naprawdę będzie miał on tylko trzy dni, bo w piątek nikt zdrowy na umyśle nie będzie handlował. Ale i dziś niewielu inwestorom chce się wymieniać akcjami. Im bliżej czwartku tym obroty powinny spadać jeszcze bardziej.

Nadal najsłabszym ogniwem w gronie spółek WIG20 jest Pekao SA. Kurs nieco się jednak podniósł. Mimo to strata wynosi 1,5 proc. przy niespełna 40 mln zł obrotów. Największą wartość handlu obserwuje się na walorach PKN Orlen – ponad 50 mln zł, ale zostało to wypracowane w pierwszej godzinie sesji, po czym handel ustał.

Kontynuuje odbicie Prokom Software. W piątek akcje integratora zyskały 2,9 proc., dziś wzrost jest podobny. Inwestorzy dokupują akcji po tym jak Ryszard Krauze, prezes spółki zadeklarował, że Prokom chce przeznaczać 10-40 proc. zysku jednostkowego oraz zysku spółek z grupy kapitałowej na wypłatę dywidendy począwszy od 2005 r.

W gronie mniejszych spółek świetnie wypada Energomontaż Południe, którego akcje drożeją o prawie 22 proc. Wyobraźnię inwestorów rozpalił artykuł w Gazecie Giełdy „Parkiet”, z którego wynika, że spółka w tym roku wyemituje akcje dla inwestora branżowego lub funduszy inwestycyjnych. Zapowiada też gwałtowną zwyżkę wyników finansowych.

Równie dobrze idzie dziś Swarzędzowi, w akcje którego zainwestowała firma Merpol świadczącej usługi ochroniarskiej. Na razie ma ponad 5 proc. meblarskiej spółki, ale nie wyklucza zwiększenia udziału do kilkunastu procent. Trwają też rozmowy w sprawie pozyskania inwestora strategicznego. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / WIG20 wrócił do poziomu z piątku