WIG20 z apetytem na 2400 pkt

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 04-01-2022, 17:49

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim zostały zdominowane przez presję wzrostową z rynków bazowych, które okazały siłę w kontekście doniesień o nowych rekordach zakażeń w Europie i USA.

Szczególnie ważny psychologicznie jawi się przypadek amerykański, gdzie Wall Street potrafiła rosnąć w kontekście informacji, iż liczba przypadków dziennie sięgnęła psychologicznej bariery 1 miliona. Inwestorzy skupili się raczej na sygnałach, iż za wzrostem liczby zakażeń nie idzie liczba hospitalizacji oraz opiniach o potencjalnie finalnym akcie pandemii. W bliższym otoczeniu ważny był jednokierunkowy handel na rynku niemieckim, który sam w sobie tworzył presję wzrostową w Warszawie.

Bilansem przeniesienia atmosfery z otoczenia jest zwyżka WIG20 o 0,6 procent przy przeszło 900 mln złotych obrotu. Znacząca część przypadła na sektor bankowy, który dobrze przyjął decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce ceny kredytu o 50 punktów bazowych.

Technicznie patrzą, rynek ma za sobą kolejną w serii sesję wzrostową, która ustabilizowała WIG20 w rejonie 2300 pkt. W jednym ujęciu rozdanie było dniem skonsolidowania się rynku na psychologicznym oporze. W alternatywnym scenariuszu – widocznym na wykresie godzinowym WIG20 – wtorek przyniósł próbę wybicia indeksu z konsolidacji w rejonie 2300 pkt. i grę o kontynuacje grudniowej fali wzrostowej.

W szerszej perspektywie, rynek rozpoczął styczeń kontynuując grudniowe odbicie po październikowo-listopadowej korekcie. Wyjście w rejon 2300 pkt. oznacza, iż przed bykami tylko postawienie akcentu w postaci odejścia od psychologicznej bariery i zakończenie gry w strefie oporów w rejonie 2300-2259 pkt. Kolejnym przystankiem powinien być rejon 2400-2370 pkt., gdzie psychologiczny opór spotyka się z połamanym wsparciem. Wyżej są już tylko maksima hossy w okolicy 2480 pkt., które dziś jawią się jednak jako cel o średniookresowym znaczeniu.

Z rejonu 2300 pkt. w rejon 2480 pkt. potrzeba zwyżki o przeszło 7 procent, która nie będzie łatwa do szybkiego ugrania bez dobrej postawy giełd bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane