WIG20 zakończył notowania na plusie; w górę telekomy

  • PAP
opublikowano: 20-04-2020, 19:27

Pomimo tego, że WIG20 przez większą część dnia pozostawał pod kreską, notowania zakończył na blisko 1 proc. plusie. Wzrostom pomogły Orange i Play, które zyskały po około 5 proc.

"W ostatnim czasie inwestorzy rozgrywają scenariusz, w którym lockdown będzie luzowany szybciej niż to początkowo zakładano, a skala uszczerbku dla globalnej gospodarki będzie mniejsza niż się obawiano. Z kolei na WIG20, przy wzrostach z ostatnich tygodni, skala korekt jest niewielka, co pokazuje, że siła nadal jest po stronie popytu. Krajowi inwestorzy, widząc falę zakupów po otwarciu na giełdach w USA, mogą antycypować, że indeksy światowe będą zachowywać się lepiej, co przekłada się na wzmożenie dokonywanych zakupów i ruch w górę indeksu WIG20" - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku, Kamil Jaros.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,89 proc. do 1.640,06 pkt., WIG zwyżkował o 0,58 proc. do 45.617,35 pkt., mWIG40, jako jedyny, poszedł w dół o 0,63 proc. do 3.211,47 pkt., a sWIG80 wzrósł o 1,64 proc. do 11.491,92 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.076 mln zł, z czego 871 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania lekko poniżej kreski i do godz. 15.30 stopniowo zniżał się do poziomu 1.605 pkt., tracąc około 1,5 proc. Po otwarciu notowań w USA indeks odwrócił trend i zakończył notowania na niemal 1 proc. plusie.

W chwili zamknięcia warszawskich notowań DAX pozostawał w okolicy zera, a S&P 500 tracił już tylko o 0,5 proc., choć na otwarciu był 1,5 proc. pod kreską.

Choć w połowie notowań tylko dwie spółki w WIG20 były na plusie, to większość firm zakończyło dzień nad kreską. W WIG20 najmocniej wzrosły Play i Orange, które zyskały po blisko 5 proc.

"Notowania telekomów zachowywały się wyraźnie lepiej niż pozostałe spółki z WIG20. W ostatnich dniach nie pojawiła się na rynku informacja, która mogłaby być powodem takich wzrostów. Być może powodem tego jest defensywny charakter spółek z tego sektora – inwestorzy traktują je bardziej jako ochrona kapitału lub przenoszenie części kapitału z mniej atrakcyjnych obecnie sektorów jak np. banki" - powiedział PAP Biznes szef działu analiz Haitong Banku, Konrad Księżopolski.

Najmocniej spadły kursy Alior Banku - o 3,7 proc. i JSW - o 2,4 proc.

Wśród małych i średnich spółek wzrostem o 23 proc. wyróżniło się Rafako. Między 12 a 14 proc. zyskały OncoArendi Therapeutics, Mercator Medical, Ultimate Games oraz PGS Software. Po około 10 proc. wzrosły notowania Mabionu, DataWalk oraz Bogdanki.

OncoArendi poinformowało, że zakończyło fazę 1b badania klinicznego dla związku OATD-01. Raport końcowy z tej fazy badania oczekiwany jest w trzecim kwartale 2020 r. Badania kliniczne I fazy związku rozpoczęły się w październiku 2017 roku i były przeprowadzone w ośrodku w Niemczech.

W dół o 13 proc. poszedł kurs Elemental Holding, a akcje Grupy Azoty spadły o 6 proc.

Elemental podał w komunikacie, że szacuje możliwe spadki przychodów z działalności w okresie trwania epidemii na 50 proc. w segmentach PCB oraz WEEE, a na 60 proc. w segmentach SAC oraz Non-Ferrous. Ponadto, grupa ogranicza czasowo działania inwestycyjne. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane