WIG20 zbliża się do poziomu 1800 pkt.

opublikowano: 10-09-2004, 14:45

Zagraniczni spekulanci coraz śmielej poczynają sobie na warszawskiej giełdzie. O ich obecności najlepiej świadczą wysokie obroty i popyt skupiony na największych spółkach GPW.

Indeksy od samego rana notują stabilny wzrost. Nie ma szarpania rynkiem, paliwem aprecjacji jest natomiast systematyczny napływ świeżego kapitału. WIG20 wspiął się powyżej środowego szczytu a poziom 1800 pkt jest już w zasięgu ręki.

Obroty już na około 1,5 godziny przed końcem sesji przekroczyły 300 mln zł. To dużo. Podobnie jednak jak miało to przy poprzednich trzech szturmach zagranicy na GPW, popyt jest selektywny, obejmuje tylko największe spółki. To zachowanie charakterystyczne dla zachodniej „spekuły”.

Największym wzięciem cieszy się Telekomunikacja Polska. Handel akcjami telekomu przekroczył wartość 60 mln zł. Drugim pod tym względem jest PKN Orlen, któremu niewiele ustępuje Pekao. Najmocniej z gigantów drożeją jednak akcje KGHM, tu jednak handel jest o około połowę niższy. Do podciągnięcia rynku idealnie nadają się też Prokom ze Stalexportem.

Jak zwykle podczas dni gdy na GPW napływają kapitały zza granicy w cieniu pozostają mniejsze komponenty WIG20. Nie ma chętnych do kupna akcji Kęt, Orbisu i Softbanku. Na szerokim rynku też dzieje się niewiele. Oczy inwestorów skupione są tylko i wyłącznie na ruchach cenowych akcji potentatów rynku. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 zbliża się do poziomu 1800 pkt.