WIG20 zdeklasował europejskie indeksy

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 06-12-2007, 00:00

Indeks WIG20 zachowywał się wczoraj jak po spożyciu znanego z reklam napoju energetycznego o właściwościach uskrzydlających. Zniknęły gdzieś niepewność i defensywna postawa, tak widoczne kilka dni temu. Po wyższym o 1 proc. otwarciu wskaźnik warszawskich blue chipów rozpoczął całodzienną wspinaczkę, w czasie której ani razu nie spojrzał w dół. Temu atakowi popytu sprzyjały przez całą sesję rosnące giełdy zagraniczne, ale skala wzrostu przerosła zapewne najśmielsze oczekiwania obserwatorów rynku. Bohater dnia zaksięgował ostatecznie na zamknięciu sesji 3,8 proc. zysku.

Niedźwiedzie zostały upokorzone i zmuszone do rozpaczliwej ucieczki. Najbardziej aktywnym napastnikiem był bank Pekao, wyraźnie wzmocniony po wchłonięciu większości oddziałów BPH. Ponad 9-procentowy wzrost kursu spółki o tak dużej kapitalizacji to wynik godny podziwu. Dla kontrastu, ofiara tego przejęcia nie potrafiła pozbierać się po bolesnej amputacji i straciła 28 proc., m.in. w wyniku odjęcia praw poboru do akcji Pekao. BPH jako jedyny z WIG20 tracił na wartości.

Kolejny dzień zadziwiał Bioton. Analitycy i komentatorzy zachodzili w głowę, co może napędzać te wzrosty, ale nikt nie znalazł głębszego wyjaśnienia ponad to, że spółka rośnie, bo długo spadała i została zbyt mocno wyprzedana. Biofarmaceutyczne papiery zyskały ostatecznie ponad 8 proc. i pokonały kolejną istotną technicznie barierę 1,10 zł za jeden. Doskonale wiodło się także innym spółkom Ryszarda Krauzego. Wiadomość o wycofaniu nakazu zatrzymania gdyńskiego inwestora wpłynęła uzdrawiająco na ich notowania. Polnord wzrósł o 6 proc., ale przyćmił go Petrolinvest, który przeżywał wzloty, zyskując aż 24 proc

Indeksy mniejszych spółek pozostały w cieniu wielkiego brata. Wskaźnik mWig40 zyskał zaledwie 1 proc., co można uznać za wynik rozczarowujący. O skali popytu na akcje blue chipów może świadczyć to, że wartość obrotu spółkami z WIG20 stanowiła aż 75 proc. całkowitego obrotu na sesji. Obrót ten skoczył dwukrotnie w porównaniu z wtorkiem i wyniósł ponad 2 mld zł. To jednoznaczny dowód solidnych technicznie fundamentów wczorajszej szarży popytu. Liczba papierów rosnących trzykrotnie przewyższyła liczbę spadkowiczów.

Co dalej?

Efekt grudnia

Wczorajszą sesję można potraktować jako preludium do grudniowej rozgrywki funduszy o wypracowanie jak najlepszych wyników na koniec roku. Trudno powiedzieć, czy popyt powiedział ostatnie słowo. Na pewno rynek jest nieco zmęczony wczorajszym atakiem i być może trochę odpocznie. Jednak przełamanie oporu z taką siłą z pewnością zachęci kupujących do próby podniesienia indeksu WIG20 w okolice 3800 pkt. Tam opór będzie już silniejszy i bez wsparcia z zagranicy raczej trudno będzie go w tym roku pokonać.

Włodzimierz Uniszewski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane