WIG20 zdołał obronić listopadowy dołek

Anna Borys
opublikowano: 18-12-2007, 00:00

W poniedziałek warszawski indeks blue chipów testował dno z listopada. Pod koniec ubiegłego miesiąca (27.11) WIG20 odbił się od poziomu 3448 pkt. Wczorajszą sesję zakończył wart 3454 pkt. Bilans poniedziałku jest jednak bardzo zły — WIG zjechał o 2,6 proc. a WIG20 o 3,0 proc.

W dół indeksy ciągnął KGHM. Jego akcje wczoraj straciły na wartości 6,0 proc. Inwestorzy sprzedawali walory miedziowego giganta, bo cena surowca na światowych rynkach pikowała. Nie pomogło nawet to, że zapasy tego metalu w Chinach spadły do najniższego poziomu od 10 miesięcy. Znaczny spadek zanotował także Bioton. Jego kurs stracił wczoraj 6,5 proc. W sumie 293 spółki zniżkowały, a rosło tylko 58. Znakomicie zachowywał się bank Pekao. Przy najwyższych obrotach na rynku (423 mln zł) zyskał 1,7 proc.

Przed nami kolejne bardzo ważne sesje. To, że WIG20 zdołał obronić poziom 3450 pkt, o niczym nie świadczy. Polscy inwestorzy nadal płacą za nie swoje grzechy. Za wyprzedaże odpowiedzialne są globalne rynki. Inwestorzy na świecie coraz bardziej obawiają się rosnącej inflacji. Po piątkowych danych o cenach, które przekroczyły prognozy analityków, bardzo spadło prawdopodobieństwo kolejnego cięcia stóp procentowych za oceanem. Warto zauważyć, że inflacja cen konsumpcyjnych w Ameryce (4,3 proc. rok do roku) była wyższa niż główna stopa Fed (4,25 proc.). Dolar poszedł w górę, a giełdy w dół. Nad rynkiem nadal krążą jeszcze ciemne chmury związane z kryzysem sektora finansowego.

W najbliższych dniach amerykańskie rynki czeka poważny sprawdzian. Wall Street będzie testować ważny poziom oporu, czyli 1400 pkt dla indeksu S&P 500. Wczoraj jego wartość wynosiła około 1460 pkt. Jeśli ta bariera padnie, zdecydowanie wzrośnie ryzyko kolejnej przeceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu