Czytasz dzięki

WIG20 zniżkował o 2 proc. w mijającym tygodniu

(Artur Szymański)
opublikowano: 19-08-2005, 17:28

Piątkowa sesja była najnudniejsza w przekroju całego tygodnia. WIG20 poruszał się wąskim przedziale wahań przy niewielkiej aktywności inwestorów. Na zamknięciu indeks blue chipów zanotował mikroskopijną stratę 0,03 proc. Obraz rynku nie zmienił się więc ani o jotę.

Piątkowa sesja była najnudniejsza w przekroju całego tygodnia. WIG20 poruszał się wąskim przedziale wahań przy niewielkiej aktywności inwestorów. Na zamknięciu indeks blue chipów zanotował mikroskopijną stratę 0,03 proc. Obraz rynku nie zmienił się więc ani o jotę.

Ta sesja nie mogła przyprawić inwestorów o szybsze bicie serc. Z rynku wiało śmiertelną nudą. Maksymalna rozpiętość wahań indeksu dwudziestu największych firm wyniosła tylko 15 pkt. Obroty były nieco większe niż na poprzednich dwóch sesjach, niemniej jednak 352 mln zł to nie jest wartość porażająca.

Inwestorzy nie mogli się zdecydować w którą stronę pójść. Z jednak strony zachęcająco wyglądały przyzwoite wzrosty po około 06-1,0 proc. indeksów giełd zachodnioeuropejskich, ale z drugiej – odstręczająco mógł działać duży 1,8-proc. spadek węgierskiego BUX-a. Nasi inwestorzy w tej sytuacji nie zrobili nic, sesja zakończyła się neutralnym wynikiem, co wydaje się być rozsądnym kompromisem.

W ciągu tygodnia (krótszego o jeden dzień) WIG20 zniżkował o 2,03 proc., czyli 4-krotnie więcej niż w poprzednim tygodniu. Korekcie towarzyszyły jednak niskie obroty, co nie uwiarygodnia spadku. Na rozstrzygnięcia przyjdzie poczekać do przyszłego tygodnia i miejmy nadzieję, że wzrosną w końcu obroty.

Najwyższą wartością handlu podczas piątkowej sesji może się pochwalić PKO BP. Obroty przekroczyły 80 mln zł. Kurs banku z początku zyskiwał nawet ponad 1 proc., ale w kolejnych godzinach osuwał się, by ostatecznie skończyć na 0,3-proc. plusie. Odwrotnie przebiegały notowania akcji Pekao SA. Kurs banku zakończył dzień na takim samym minusie, choć zaczął ponad 1-proc. spadkiem.

Nieco gorzej od rynku wypadły PKN Orlen i Telekomunikacja Polska, natomiast bez zmiany ceny zakończył dzień KGHM. Lepszy dzień miało kilka mniejszych komponentów indeksu, aczkolwiek w większości przypadków wzrostom towarzyszyły skromne obroty. Większą wartością handlu mogą się pochwalić tylko Agora i GTC. W przypadku tego ostatniego jest to jednak wynikiem umówionej transakcji 50 tys. akcji na finiszu sesji.

W gronie mniejszych spółek zwraca uwagę około 5,5-proc. strata kursu Opoczna. To reakcja na wczorajszą informację o tym, że Pioneer Pekao IM zmniejszył udział w kapitale spółki do 4,86 proc. Najmocniej dały zarobić akcje ulubieńców spekulantów, czyli m.in.: Internet Group, Capital Partners, Pepees czy Alchemia. O prawie 4 proc. wzrosła cena akcji Polcoloritu, którego prezes kupił w czwartek pakiet 44 tys. walorów spółki po średniej cenie 2,39 zł za sztukę.

W ciągu całego tygodnia aż o 26,8 proc. skoczyła cena Mostostalu Zabrze. Spółka rozwiązała rezerwę wysokości 20 mln zł, bo jeden z czołowych akcjonariuszy zrzekł się roszczeń z tytułu wierzytelności. To z kolei wpłynęło na poprawę jej wyników. W I półroczu grupa zanotowała 1,42 mln zł zysku netto wobec 28,2 mln zł straty przed rokiem. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane